BALIGRÓD I OKOLICE

Baligród położony jest na trasie tzw. „dużej obwodnicy bieszczadzkiej”, pomiędzy Leskiem a Cisną, w malowniczej dolinie Hoczewki. W okolicy dawnego gniazda rodu Balów najbardziej atrakcyjne dla turystów są cenne obszary leśne leżące w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Większa część tego terenu należy także do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”, a leśnicy wytyczyli tu szereg oznakowanych ścieżek przyrodniczych.

Co warto zobaczyć w Baligrodzie i najbliższej okolicy?

Nasze Top 5 atrakcji:

1. Największa murowana cerkiew w Bieszczadach – w samym Baligrodzie

2. Cmentarz żydowski w Baligrodzie

3. Cmentarz Wojenny Żołnierzy Polskich i Radzieckich w Baligrodzie

4. Unikalne w skali europejskiej źródła wód mineralnych z zawartością arsenu, w sąsiedztwie Bystrego i Rabego

5. Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie „Knieja” w Nowosiółkach, w którym zgromadzono wiele eksponatów przyrodniczych i trofeów łowieckich z całego świata

Dla miłośników dwóch kółek, na leśnych drogach wytyczono szlaki rowerowe „Zielony Rower Bieszczady”, które są częścią większego projektu pod nazwą Greenway Karpaty Wschodnie. Cisza przerywana odgłosami lasu, krystalicznie czyste powietrze, niewielkie natężenie ruchu samochodowego i utwardzona nawierzchnia gwarantują wspaniały odpoczynek i regenerację sił.

Szlaki piesze i ścieżki przyrodnicze prowadzą przez malownicze wzgórza i rezerwaty przyrody. Miłośnicy jazdy konnej mają tu do wyboru kilka stadnin konnych. Z kolei na amatorów sportów zimowych czeka wyciąg narciarski z dwoma trasami zjazdowymi, z licencją i homologacją FIS w Bystrem.

W okolicy nie brakuje również ciekawych cerkwi.

Cerkiew w Bystrem

Aleksander Fredro w swojej powieści „Trzy po trzy” tak scharakteryzował okolice Baligrodu:

Tam granica świata. Za Baligrodem wjeżdża się, jak w czarne gardło. Droga i rzeka to jedno i toż samo,

a od rzeki z jednej i z drugiej strony wznoszą się czarne ściany jodeł i smreków.

 

Zaplanuj swoją podróż z nami!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: