Komańcza i okolice

Komańcza to duża wieś o charakterze letniskowym, położona w dolinie rzeki Osławica przy trasie Sanok – Radoszyce – Medzilaborce (Słowacja) w miejscu przecięcia z Drogą Transkarpacką. Została założona jako wieś królewska na prawie wołoskim w 1512 roku. Na temat pochodzenia jej dosyć egzotycznej nazwy istnieje kilka wersji. Niewątpliwie jest nazwą pochodzenia wołoskiego od imienia Kuman (stąd Kumanecki Potok, obecnie Barbarka). Wieś ożywiła się gospodarczo po wybudowaniu w latach 1872-1888 linii kolejowej z Przemyśl – Zagórz do Budapesztu przez Przełęcz Łupkowską. Położenie wsi w rozleglej kotlinie potoków Osławica oraz Barbarka, jej walory krajobrazowe i kulturowe, specyficzny mikroklimat oraz występowanie siarczkowych wód mineralnych sprawiły, że  już w okresie międzywojennym zaczęły powstawać tu pierwsze pensjonaty dla letników.

Wieś posiadała nawet dwie stacje kolejowe w centrum i Komańcza–Letnisko. W latach 30. XX wieku przeżywała pomyślny rozwój. Po wysiedleniach w ramach Akcji „Wisła” części mieszkańców udało się wrócić w rodzinne strony. Obecnie Komańcza jest ważnym punktem na turystycznej mapie pogranicza Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Już w latach 60. i 70. XX w. przeżywała boom turystyczny. W ostatnich latach powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych, hotelików, pensjonatów, galerii, a także punktów usługowych i gastronomicznych. Funkcjonuje tu całoroczne schronisko PTTK, Gminne Centrum Informacji Turystycznej, zimą działa wyciąg narciarski. Posiadany od 1974 r. formalny status miejscowości uzdrowiskowej sprawia, że jest coraz liczniej odwiedzanym miejscem, gdzie można przyjemnie wypocząć i uprawiać wszelkie formy turystyki aktywnej.

Co warto zobaczyć w Cisnej i najbliższej okolicy?

Nasze Top 5 atrakcji

1. Klasztor Sióstr Nazaretanek, w którym więziony był w latach 1955-56 Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

2. W Komańczy znajdują się również 2 cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej, jeden nieopodal stacji PKP, a drugi przy przystanku PKP Komańcza – Letnisko.

3. Cerkiew prawosławna z cmentarzem prawosławnym i greckokatolickim.

 

4. Cerkiew greckokatolicka, gdzie znajduje się mini-muzeum łemkowskie ze zbiorami etnograficznymi.

5. Izba Pamięci Kultury Łemkowskiej, którą prowadzi Pani Daria Boiwka. Przez lata gromadziła wraz mężem oryginalne pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, np. żarna czy stroje łemkowskie. Podziwiać tu można kunsztowne hafty i słynne krywulki oraz hardany komaneckie. We wsi zachowało się też trochę tradycyjnego budownictwa drewnianego w postaci starych łemkowskich chyż, dawnych pensjonatów, zabudowy gospodarczej.

Dostępne szlaki turystyczne:

Przez Komańcze przebiega kilka szlaków rowerowych:

  • Transgraniczna trasa rowerowa Komańcza – Medzilaborce (Cross-Boundary Cycling Route Komańcza – Medzilaborce)
  • Rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) wiodący doliną Osławy, na którym podziwiać można najpiękniejsze cerkwie łemkowskie
  • Karpacki Szlak Rowerowy (znaki czerwone)
  • Rowerowy szlak Śladami Przygód Dobrego Wojaka Szwejka (znaki zielone R 63)
  • Szlak pieszy Dobrego Wojaka Szwejka (znaki czarno-żółte), biegnący od granicy ze Słowacji do Sanoka.

Położenie Komańczy sprawia, że przebiegają tędy i krzyżują się różne szlaki i trasy turystyczne. Dzięki temu istnieje wiele możliwości zaplanowania ciekawych wycieczek o różnym stopniu trudności, tematyce i na każdą porę roku.

  • Szlak pieszy czerwony – Główny Szlak Beskidzki z Komańczy do Cisnej

Trasa: Komańcza – nieistniejąca wieś Prełuki – rezerwat  „Zwiezło” (Jeziorka Duszatyńskie) – masyw Chryszczatej (998 m n.p.m.) – dalej przez pasma połonin – Przełęcz Żebrak (812 m n.p.m.) – Jaworne (992 m n.p.m.) – Wołosań (1071 m n.p.m.) – Sąsów (1010 m n.p.m.) – Berest (942 m n.p.m.) – Hon (820 m n.p.m.) – Cisna.

Zobaczysz: linię „Bieszczadzkiej Kolejki”, Jeziorka Duszatyńskie, wspaniałe krajobrazy oraz betonowy słup na szczycie Chryszczatej, będący pozostałością po cmentarzu z I wojny światowej.

Czas  przejścia – ok. 10h

 

  • Ścieżka Historyczno-Przyrodnicza

Wokół Komańczy wytyczono dydaktyczną ścieżkę historyczno-przyrodniczą (znaki czerwone) o długości ok. 7 km. Przez wszystkie ciekawsze zabytki oraz atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo miejsca. Na trasie podziwiać można dwie cerkwie komaneckie greckokatolicką (przeniesioną tu z Dudyniec) i prawosławną, jedną z najpiękniejszych w Polsce. Niestety obiekt podziwiany dzisiaj to już wierna kopia świątyni wybudowanej w 1802 r., która spłonęła w 2006 r. Znawcy twierdzą jednak, że po odbudowie jest jeszcze piękniejsza.

Po kilkukilometrowej wędrówce dochodzimy do zabudowań Klasztoru Sióstr Nazaretanek, w którym więziony był w latach 1955-56 Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu, utworzono w klasztorze Izbę Pamięci Kardynała, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu.

Nieco dalej oglądać można cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej.

W centrum wsi stoi odbudowany w 1950 r. kościół rzymskokatolicki.

Gdzie można smacznie zjeść?

Na chwile wytchnienia i dobre jedzenie zapraszamy do restauracji „Pod Kominkiem”. Restauracja  otwarta jest w sezonie letnim lipiec – sierpień, codziennie od godziny 9.00 do 20.00. W menu znajdują się dania kuchni Polskiej i regionalnej, pieczony pstrąg oraz niepasteryzowane piwa regionalne.

Na odpoczynek przy pysznej kawie, gdzie przy okazji poznasz łemkowską tradycję zaprasza Łemkowska Kuźnia w Komańczy. W kuźni prowadzone są warsztaty kowalskie, a także warsztaty z pieczenia chleba.

Oprócz części warsztatowej w Kuźni można spróbować m.in. wypieków z pieca chlebowego oraz napić się smacznej kawy zbożowej. Natomiast w galerii zakupić regionalne, sięgające korzeni nie tylko łemkowskich,  pamiątki mi.in. ikony, obrazy na szkle, wyroby kowalskie, płaskorzeźby, kolekcje odzieżowe z lnu oraz bawełny.

Co warto zobaczyć w okolicy?

W pobliskim Łupkowie możemy podziwiać jeden z dłuższych tuneli kolejowych w Karpatach. Wybudowany przez Austriaków w 1874 roku pod Przełęczą Łupkowską ma długość  642 m, a znajduje się na wysokości 640 m n.p.m. Można nim przejechać rowerem i dołączyć do rowerowego szlaku słowackiego (znaki zielone) Palota – Medzilaborce. Miłośnicy starej architektury sakralnej mogą podziwiać w okolicy piękne i unikatowe drewniane cerkwie łemkowskie w Radoszycach, Smolniku, Rzepedzi, Turzańsku (wpisana na listę UNESCO) czy też Szczawnem.

Dla amatorów pieszych wędrówek warto polecić wycieczki do rezerwatu przyrody „Zwiezło” i Jeziorka Duszatyńskie, powstałe w 1907 r. na wskutek olbrzymiego osuwiska. Po drodze podziwiać można przełomowy odcinek Osławy w Dusztyniu. Warto wybrać się na spacer w opustoszałą dolinę Jawornika, gdzie można jeszcze odnaleźć liczne ślady po mieszkańcach tej nieistniejącej wioski.

Komańcza miejscem wypoczynku o każdej porze roku!

Prawdziwym pasjonatom podróżowania, żadna pora roku nie straszna. Śnieg, deszcz czy upalne lato nie ma znaczenia. Komańcza gwarantuje szereg możliwości i atrakcji o każdej porze roku.  Pieszo, rowerem czy na końskim grzbiecie, każdy znajdzie odpowiednią dla siebie możliwość wypoczynku.

Największe imprezy:

  • Sierpień – Wakacje z jogą, Spotkania Przygraniczne Polski i Słowacji, Piknik Zdrowej Żywności
  • Wrzesień – Harsymiada, Na Pasterskim Szlaku – zakończenie Redyku Bieszczadzkiego


  • Luty – Zimowe Tropy Żbików – wyścig rowerów górskich

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady !

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: