Lutowiska i okolice

Lutowiska są prawdziwą bramą w Bieszczady i na bieszczadzkie połoniny. Położone u podnóża pasma Otrytu na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej stanowią również doskonały punkt wypadowy na Otryt do Chatki Socjologa oraz w piękną dolinę Sanu wijącego się pomiędzy Otrytem a Magurą Stuposiańską, Dwernikiem Kamieniem aż do ujścia do Jeziora Solińskiego w Rajskim.

Co warto zobaczyć w Lutowiskach i najbliższej okolicy?

 Nasze Top 5 atrakcji:

1. W Lutowiskach powstało i funkcjonuje pierwsze w Bieszczadach Ekomuzeum „Trzy Kultury”.  Na jego obszarze możemy zwiedzić wiele ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc. Na przykład murowany kościół pw. św. Stanisława Biskupa.

2. Kirkut na którym zachowało się ok. 500 macew.

3. Stary cmentarz przycerkiewny (gdzie ustawiono  makietę dawnej cerkwi z 1898 r.).

4. Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem.

5. Drewniana cerkiew greckokatolicka w Smolniku pod wezwaniem Archanioła Michała, wzniesiona w 1791 roku.


Dostępne szlaki turystyczne

Przez Lutowiska biegnie kilka znaczących szlaków turystycznych. Należą do nich szlaki rowerowe: „Zielony Rower 9B Lutowiska Dolina Sanu” (znaki niebieskie), rowerowy „Szlak Ikon” (znaki niebieskie) z Ustrzyk Dolnych do Chmiela, na trasie którego możemy podziwiać najstarsze i najpiękniejsze cerkwie bojkowskie, pieszy szlak turystyczny przez Otryt w dolinę Sanu (znaki zielone), którym możemy dotrzeć do schroniska „Chata Socjologa”.

Tutaj łączy się on ze szlakiem niebieskim biegnącym z Dwernika, przez Otryt do Polany. Należy pamiętać, że masyw Otrytu ciągnie się na przestrzeni 18 km lesistym grzbietem, od Smolnika po Jezioro Solińskie. Wędrówka nim jest dosyć uciążliwa, polecana raczej jesienią lub wiosna z uwagi na brak liści na drzewach.

Przez Lutowiska przebiega Transbeskidzki Szlak Konny PTTK, który rozchodzi się stąd w kilku kierunkach. Wierzchem możemy udać się w dolinę Sanu, w sąsiedztwo Jeziora Solińskiego lub zwiedzić urokliwe wioski tuż przy granicy z Ukrainą. W samych Lutowiskach i w sąsiednich miejscowościach Dwerniczek, Lipie i Polana można skorzystać z usług ośrodków jeździeckich.

Lutowiska i okolica, aktywnie

  • Pieszy szlak żółty: Muczne – Bukowe Berdo – Tarnica

Start – centrum wsi, na przeciwko Ośrodka Rekreacyjno – Wypoczynkowego „Muczne”

Trasa – Muczne – Bukowe Berdo – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica

Zobaczysz – liczne wychodnie skalne, przepiękne krajobrazy

Czas przejścia – ok. 3h

 

  • Pieszy szlak  zielony  z Lutowisk na Otryt

Start – Lutowiska

Trasa – Lutowiska – Krywka (nieistniejąca wieś) – Otryt (węzeł szlaków z niebieskim)

Zobaczysz – urokliwe areały Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, dolinę Sanu

Czas przejścia – ok. 3,5h

Gdzie można smacznie zjeść?

Galeria-Kawiarnia „U Biesa i Czada”  w Lutowiskach zaprasza na chwilę wytchnienia, pyszną kawę i domowe ciasto.  „Głodnych wiedzy o Bieszczadach nakarmimy dobrą lekturą, pragnących poznania twórczości bieszczadzkiej uraczymy różnorodnością prac artystów. W naszej kawiarni z nastrojową muzyką i zacisznym wnętrzem, bez pośpiechu zrelaksujesz się przy filiżance aromatycznej kawy. Miła obsługa zaoferuje Ci również pełen wybór deserów, ciast oraz domowych i regionalnych dań”.

Jesli natomiast macie ochotę na kuchnie myśliwską to  zdecydowanie zapraszamy do Smolnika. W Karczmie Wilcza Jama poznacie Państwo smaki Bieszczadów. Dania z pstrągów, marynat i konfitur. Wspaniale smakują również soki owocowe i owocowo-warzywne,  przygotowywane z sezonowych produktów.

Jeśli potrzebujesz spokoju i bliskości natury – ustronnego miejsca, gdzie odpoczniesz i „naładujesz akumulator” – zapraszamy na noclegi i „Warsztaty -Mamy czas” – dla dzieci a także rodzin z dziećmi – do Chmiela – chata „Bieszczadzkie Marzenie”.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Wart polecenia jest punkt widokowy z panoramą Bieszczadów Wysokich (przy drodze do Czarnej).

Drewniane cerkwie w Smolniku i Chmielu. Warto zapuścić się w dolinę Sanu w rejon nieistniejących już wsi bojkowskich Hulskie, Krywe i Tworylne. Pełno tam śladów po dawnych mieszkańcach tej tajemniczej doliny. Zachowały się jeszcze ruiny cerkwi, dworu i stare cmentarze. W sąsiedniej Zatwarnicy i Nasicznem możemy podziwiać największe bieszczadzkie wodospady.

Lutowiska, doskonałe miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!

Wiosna, lato jesień – spacery i wycieczki rowerowe w towarzystwie przepięknych  bieszczadzkich krajobrazów, zimą biegówki czy wyścigi psich zaprzęgów.

Największe imprezy:

  • Maj – Przegląd Grup Teatralnych
  • Lipiec – Targi Końskie, Bieszczadzkie święto Jagody w Dwerniku
  • Sierpień – Kiermasz Bojkowski, Bieszczadzkie Święto Chmielu, Festiwal Doliny Sanu

  • Listopad – Wierszowanie pod Otrytem
  • Luty – Bieszczadzki Bieg Narciarski „Tropem Żubra”, Wyścigi Psich Zaprzęgów „W Krainie Wilka”

Ciekawostką nieco już zapomnianą, jest fakt realizacji tu scen do filmu „Pan Wołodyjowski” w latach 60. XX. Kozacka stanica Chreptiów wybudowana była właśnie koło Lutowisk, na pegeerowskich wówczas polach Skorodnego. Niestety te dosyć rozbudowane makiety filmowe po kilku latach rozebrano i Lutowiska straciły przez to nie lada atrakcję.

 

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: