3 zioła na wiosenną kurację wzmacniającą!

Tegoroczna zima, a szczególności jej końcówka była dla Nas bardzo wymagająca. Od pewnego czasu mamy do czynienia z szaleństwem pogodowym – zamiast wiosny od razu zrobiło się lato. Takie zmiany powodują, że czujemy spadek energii, ogólne przemęczenie, ciężkość ciała, a nawet mętlik w umyśle.

W jaki sposób możemy sobie pomóc? Zachęcam Cię do zaproszenia do własnej kuchni 3 wiosennych ziół stanowiących świetną kurację wzmacniającą.

Zatem…

Spragnieni wiosny i pozytywnych zmian w swoim życiu zacznijmy kształtować mądre i zdrowe nawyki odżywania zawierające lecznicze skarby natury.

Przed Tobą 3 wiosenne zioła, które Ci w tym skutecznie pomogą:

Pokrzywa

Już starożytni Grecy stosowali pokrzywy przeciwkrwotocznie i jako kurację oczyszczającą…

karpacki sekret

To doskonała bomba witaminowa, która nie jest jeszcze wystarczająco doceniana i często uznawana za chwast. Młodziutka, wiosenna, zbierana w kwietniu i w maju przed kwitnieniem jest najcenniejsza – zawiera największą ilość składników działających prozdrowotnie na nasz organizm. Surowiec zielarski pokrzywy stanowią: liść, owoce i korzeń. Jej lecznicze działanie to m.in.: wspomaganie procesu oczyszczania organizmu z toksyn, regulowanie przemiany materii, pomoc przy leczeniu anemii, regulowanie poziomu cukrów, obniżanie ciśnienia krwi, dbanie o naszą skórę, włosy i paznokcie.

Co możesz zrobić z tego niezwykłego zioła? Herbatę na każdą porę roku, sok z pokrzywy  – doskonały na wiosenne wzmocnienie, syrop z pokrzywy – idealny na przeziębienie, pesto kanapkowe. Do codziennego menu możesz także wprowadzić jajecznicę z pokrzywą, zupę pokrzywową czy szpinak. Aby pozbyć się właściwości parzących pokrzywy należy ją przed spożyciem kilka godzin wymoczyć w zimnej wodzie z solą albo blanszować przez 3-5 sekund.

Czosnek niedźwiedzi

Same niedźwiedzie stosują go, aby się wzmocnić po przebudzeniu zimowym…

karpacki sekret

To skarb natury, który w każdej kuchni powinien znaleźć się obowiązkowo. Surowiec zielarski stanowią głównie jego młodziutkie liście, które zbiera się w okresie kwietnia i maja (przed kwitnieniem).

Pyszny wiosenny twarożek ze świeżutkimi liśćmi tego czosnku skutecznie wzmocni nasz osłabiony po zimie organizm. Można go także dodawać do jajecznicy, zup, sosów czy masła. Nie wyobrażam sobie szpinaku bez czosnku niedźwiedziego, który idealnie się z nim komponuje. W domowej spiżarni nie może zabraknąć pesto z czosnku niedźwiedziego. Tak przetworzony zachowuje wszystkie swoje prozdrowotne wartości, potęgując swoją intensywność zapachu i smaku. Można go stosować o każdej porze roku.

Czosnek niedźwiedzi można także kisić – w takiej postaci wyśmienicie smakuje w kapuśniaku czy bigosie. Oczywiście bardzo popularne, wręcz modne stało się zastosowanie czosnku w postaci suszonej przyprawy dodawanej do różnorodnych dań.

Trzeci prozdrowotny wiosenny skarb natury:

Mniszek lekarski

Zwyczajowe i dawne nazwy mniszka to: bole oczy, buława hetmańska, dętki, dmuchacz, dmuchawiec, maślak, mlecz…

karpacki sekret

Nie wyobrażamy sobie wiosny bez łąk wyglądających jak piękny słoneczny dywan z kwiatów mniszka. To zioło, które podobnie jak pokrzywa często jest jeszcze przez Nas nie doceniane, a stanowi prawdziwą bombę witaminową. Surowiec zielarski mniszka stanowią młodziutkie liście, pączki, kwiaty, a także korzeń. Jednak najrzadziej rozpowszechnione jest wykorzystanie kwiatów.  Zapewne znany jest Ci syrop z mniszka czy miodzik, które świetnie poradzą sobie z przeziębieniem. Można je także stosować profilaktycznie wzmacniając organizm. Na wiosnę warto pokusić się o świeżutkie młodziutkie liście, dodając je do sałatek. Jak pozbyć się ich gorzkiego smaku? Należy je blanszować ok. 5 sekund albo wymoczyć w zimnej osolonej wodzie przez 30 min. Oczywiście mniszek świetnie nadaje się na herbatkę – jego kwiaty czy korzeń – sam, albo w obecności innych wzmacniających ziół.

UWAGA! Warto wiedzieć...

Ostatnio badania naukowe potwierdziły, że mniszek lekarski pomocny jest w walce z rakiem! Nie uszkadza zdrowych komórek, a pierwsze efekty jego działania widać już po upływie 48 godzin! Dotyczy ekstraktu z korzeni mniszka. 

A jeśli masz problemy z wątrobą to już teraz poszukaj liście mniszka i jedz 7 liści na czczo przez 7 dni i poczujesz efekty.

Co jeszcze?

Zarówno pokrzywa, czosnek niedźwiedzi jak i mniszek mają także swoje zastosowanie w kosmetyce. Każde to zioło zadba o Twoją skórę, włosy i paznokcie. W szczególności powinny po nie sięgnąć osoby mające problem z trądzikiem.

Świadomego korzystania z leczniczych skarbów natury!

♥ ♥ ♥ ♥  

Mogą Cię zainteresować 100 % naturalne herbatki ziołowe Bieszczadzkie Herbarium, skorzystaj z promocji 3+1, która trwa do niedzieli 🙂 Kliknij w obrazek…

Bieszczadzkie-Herbarium

Monika Bulik

zielarka, pasjonatka zdrowego stylu życia

coach przemiany

Bieszczady.Shop, Bieszczady.Zdrowie

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.