Smerek

Smerek – wieś letniskowa położona u podnóża Połoniny Smerek (1222 m). Można tu uprawiać treking, nordic walking, jazdę konną, korzystać z rowerów górskich a zimą spacery na rakietach śnieżnych, nartach śladowych bądź ski-tour.

SMEREK

Wieś położona w rozległej kotlinie potoku Wetlina u podnóża szczytów Smerek i Okrąglik. Urzeka przestrzenią i pięknym krajobrazem. Przyjazna dla koni i rowerów.

Smerek to wieś letniskowa, położona przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, u podnóża połoniny Smereka (1222 m) w dolinie potoku Wetlina. Cała dolina znajduje się na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jej walory krajobrazowe zauważył już poeta i pisarz Wincenty Pol podróżujący po Bieszczadach w połowie wieku XIX.Wieś lokowano na prawie wołoskim w dobrach Kmitów przed 1529 r. W przeszłości słynęła z beskidnictwa (czyli rozbójnictwa),jak wiele karpackich wiosek. Zbójował tu na początku XVII w. słynny kniaź Petro. Smerek zmienił znacząco swoje oblicze gospodarcze,  gdy na początku XX stulecia  wybudowano tu linię kolejki wąskotorowej, którą przedłużono aż w dolinę Beskid, gdzie powstał duży tartak.  Po II wojnie światowej wieś  uległa całkowitemu wysiedleniu i zniszczeniu.

Obecnie zmieniła oblicze i z małej osady leśnej jaką była do lat 90. XX w. stała się  miejscowością agroturystyczną i letniskową, przyciągającą – zwłaszcza latem – tłumy turystów. Dużo tu pensjonatów, domków letniskowych i hotelików zapewniających – obok noclegów – wiele atrakcji. Można tu uprawiać trekking, nordic walking, jazdę konną, korzystać z rowerów górskich a zimą spacerować na rakietach śnieżnych czy jeździć na nartach śladowych bądź ski-tourowych. Organizuje się tu także przejazdy wozami traperskimi a zimą kuligi. Funkcjonują dwa duże ośrodki wczasowe (w jednym kryta pływalnia). W Smereku prowadzone są poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego. Działa kilka wież wiertniczych.

Do II wojny światowej znajdowała się tu jedna z najpiękniejszych cerkwi bieszczadzkich, której architektura wyrażała zarówno cechy bojkowskie jak i łemkowskie.

Warto zobaczyć: będąc w Smereku warto skorzystać z plenerów malarskich i fotograficznych, a zwłaszcza skosztować miejscowego miodu.

Turystyka: Smerek jest dogodnym punktem wyjściowym na górskie szlaki turystyczne. Przebiega tędy czerwony wschodniobeskidzki pieszy szlak górski, którym można dotrzeć na jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich szczytów, Połoninę Smerek (1222 m) i dalej przejść Połoninę Wetlińską. Idąc w przeciwnym kierunku szlakiem tym możemy dotrzeć do pasma granicznego i na Połoninę Okrąglik (1101 m) oraz Małe i Wielkie Jasło (1153 m). Stąd mamy możliwość zejścia do Cisnej. W paśmie granicznym biegnie natomiast szlak niebieski, wytyczony główną granią Karpat.

Przez Smerek przebiega także szlak rowerowy z Ustrzyk Górnych do Cisnej (znaki niebieskie) z możliwością zmiany trasy wzdłuż rzeki Wetlinki. Istnieje też oczywiście alternatywa zaplanowania własnych tras pieszych bądź rowerowych, a zimą na rakietach śnieżnych bądź nartach śladowych. Korzystać bowiem tu można z licznych ścieżek i stokówek leśnych, zapewniających dotarcie do najdzikszych bieszczadzkich dolin, zagubionych wśród nieprzebytych lasów bukowych. Nietrudno w nich spotkać różnej maści zwierzynę, nawet niekiedy niedźwiedzia.

Amatorzy jazdy konnej mogą skorzystać z oferty działającego tu klubu jeździeckiego bądź ze znajdującego się w sąsiednich Strzebowiskach Ośrodka Górskiej Turystyki Konnej. Liczne ścieżki i drogi leśne nadają się idealnie do tego typu sportu.

Torowisko dawnej kolejki leśnej to z kolei doskonała trasa spacerowa do nordic walkingu, a zimą wydaje się być idealnym miejscem do wędrówek na rakietach śnieżnych lub nartach śladowych. Można nim dotrzeć do Wetliny lub w odwrotnym kierunku do Cisnej.

W okolicy: ciekawostkę przyrodniczą stanowi rezerwat „Olszyna Łęgowa w Kalnicy”(13,69 ha), chroniący rzadko występujące w Bieszczadach zespoły roślinne. Na teren rezerwatu co prawda wejść nie można, ale tworzy on malowniczą scenerię na tle gór.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.