Aktywna zima? Tylko w Bieszczadach

Bieszczady zimą nabierają magicznego uroku. Widoki z górskich szczytów są piękne i wyraziste, a przyprószone śniegiem drzewa wyglądają po prostu baśniowo. Pragniemy zachęcić wszystkich do aktywnego, zimowego wypoczynku w górach, który nie tylko poprawi Wam samopoczucie, ale także doda energii w myśl twierdzenia – sport to samo zdrowie!

 

Oferty zimowe w Bieszczadach kuszą morzem atrakcji. Najbardziej popularne stacje narciarskie: Gromadzyń i Laworta, znajdujące się w zimowej stolicy Podkarpacia – Ustrzykach Dolnych, zachwycą każdego miłośnika nart. Oczywiście równie godne polecenia są biegówki w Bieszczadach, korzystać wszak z nich można na pięknie bajecznych trasach. Dla osób kochających bliskość lasu oraz wędrówki ulubionymi miejscami zalecamy wyprawę na rakietach śnieżnych czy backcountry.

Na narty zjazdowe do Ustrzyk Dolnych

Stacja narciarska „Gromadzyń” obejmuje dwa wyciągi orczykowe o długości 700 m i 300 m. Najdłuższa trasa o długości 750 m posiada homologację FIS na slalom (różnica wzniesień wynosi 164 m). Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Przy stacji funkcjonują wypożyczalnie i serwisy sprzętu narciarskiego: Gromadzyń i Oster-ski, stylowa karczma oraz duże parkingi. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR.

Stacja narciarska „Laworta” koło Ustrzyk Dolnych

“Laworta” – to jedyny i największy w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy o długości 1300 m! Osoby rozpoczynające przygodę w nartami mogą tam spróbować własnych sił na  wyciągu orczykowym o długości 300 m. Główna trasa o długości 1250 m posiada homologację FIS na slalom gigant, różnica wzniesień to 256 m.

Jeśli przebywacie w okolicach Leska, trzeba wziąć pod uwagę Lesko-Ski w Weremieniu lub wyciąg w Huzelach, jeszcze bliżej centrum miasta. Więcej szczegółów na ich temat już wkrótce.

Biegówki w Bieszczadach na Żukowie

Wszystkich miłośników narciarstwa biegowego zapraszamy na biegówki w Bieszczadach. Najbardziej popularny jest Żuków koło Ustrzyk Dolnych, związany zresztą z historią polskiego lotnictwa. Trasy tam się znajdujące podzielone są na dwie pętle: rekreacyjną (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową (oznaczoną kolorem czerwonym). Początkującym miłośnikom narciarstwa biegowego polecamy oczywiście trasy rekreacyjne. Pętla wyczynowa z uwagi na wiele stromych zjazdów i podejść to prawdziwe wyzwanie dla wprawionych narciarzy biegowych. Wszystkie trasy biegowe są regularnie ratrakowane, a w pobliżu znajduje się parking dla samochodów. To właśnie na Żukowie Justyna Kowalczyk wygrała swój pierwszy bieg. Trasy posiadają homologację FIS, która uprawnia do organizowania zawodów rangi międzynarodowej.

Już po raz trzydziesty pierwszy odbędzie się tam Międzynarodowy Bieszczadzki Bieg Lotników (17-18 lutego).  Wydarzenie to zyskuje rokrocznie ogromną popularność. Więcej szczegółów będziemy prezentować na bieżąco.

Oczywiście Żuków to nie jedyne miejsce w Bieszczadach, gdzie można pojeździć na nartach biegowych. Wspaniałe, w malowniczym położeniu, są trasy biegowe wytyczone przez Nadleśnictwo Stuposiany. Dużym zainteresowaniem cieszą się także trasy znajdujące się w Wetlinie i jej okolicach. Do biegówek w Bieszczadach i świętowania biegania podczas imprez sportowych powrócimy już wkrótce.

 

Natomiast jeśli chcecie wyjść w góry i doświadczyć niezapomnianych przeżyć w białym puchu, ale czujecie, że narty nie sprawią Wam morza radości, to mamy coś specjalnego – rakiety śnieżne. To doskonała alternatywa zarówno dla początkujących, jak też doświadczonych miłośników zimowych wędrówek. Konstrukcja rakiet śnieżnych pozwala na bezpieczne wędrowanie po głębokim śniegu na nieprzetartych trasach i poza nimi, a komfort szybkiej, sprawnej i przyjemnej wędrówki pozwoli Wam na dokładne poznawanie zimowego piękna Bieszczadów.

A może backcountry?

To narty śladowe, które stwarzają możliwość wędrówek w bardziej dziewicze i odludne tereny. Jest to rodzaj nart bardzo podobnych na pierwszy rzut oka do nart biegowych. Narciarstwo śladowe bliskie jest narciarstwu biegowemu, ale w przeciwieństwie do tego sportu nie wymaga specjalnie przygotowanych tras. To co odróżnia je od tradycyjnych „biegówek” to fakt, iż są szersze, taliowane i posiadają stalowe krawędzie, które umożliwiają manewrowanie podczas zjazdów.

Zapraszamy do aktywnego zimowego wypoczynku w Bieszczadach w scenerii bajkowej krainy!

 

Monika Bulik

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.