Aktywnie zimą w Bieszczadach

Zima to jedna z najpiękniejszych pór roku, a Bieszczady zimą nabierają magicznego uroku – to bajkowa kraina, w której widoki z górskich szczytów są nieziemskie – „zapierają dech w piersiach”. Aktywny zimowy wypoczynek to najlepszy współczynnik dobrego samopoczucia, ładowania akumulatorów na każdy dzień, jest lekarstwem na “całe zło”.

Tak więc możliwości aktywnych form spędzania czasu zimą jest wiele, jednak najbardziej popularne od lat jest narciarstwo zjazdowe. Mamy w Bieszczadach kilka godnych polecenia stacji narciarskich. Wśród nich są: Stacja narciarska „ Gromadzyń” i „Laworta” w Ustrzykach Dolnych oraz w okolicy Leska Lesko-Ski Weremień. I jeszcze jedna propozycja dla znacznie doświadczonych narciarzy – wyciąg narciarski „Dzidowa” w Bystrem/ k Baligrodu.

Bieszczady to także świetnie miejsce dla amatorów narciarstwa biegowego i śladowego. Bardzo liczna sieć dróg leśnych, wyłączonych dla ruchu samochodowego, a dostępnych dla narciarzy, daje możliwość planowania nieskończonej ilości wypraw.

Tylko na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wyznaczono do tego celu  ponad 35 km szlaków i zezwala się na poruszanie turystów po wyznaczonych szlakach za pomocą nart śladowych oraz nart ski-tourowych. Narciarstwo śladowe jest stosunkowo mało ingerującą w zasoby przyrodnicze formą zwiedzania. Bliskie jest narciarstwu biegowemu, ale w przeciwieństwie do tego sportu nie wymaga specjalnie przygotowanych tras. To co odróżnia je od tradycyjnych „biegówek” to fakt, iż są szersze, taliowane i posiadają stalowe krawędzie, które umożliwiają manewrowanie podczas zjazdów.

Gdzie warto wybrać się na biegówki w Bieszczadach? Przede wszystkim okolice Wetliny, trasy „Pod Żukowem” czyli Ustjanowa Górna i Ustrzyki Dolne, oraz na terenie Nadleśnictwa Stuposiany.

Alternatywą dla biegówek są  rakiety śnieżne – niezastąpione przy wędrówkach po mniej uczęszczanych i zawiewanych śniegiem szlakach. To wspaniały sposób na wypoczynek dla amatorów jak i doświadczonych miłośników zimowych wojaży. Rakiety śnieżne umożliwiają pokonywanie tak trudnego terenu zasypanego śniegiem, że stosowanie innych środków ułatwiających poruszanie się w zimie np. nart śladowych lub nawet ski-turowych jest zbyt męczące i kłopotliwe.

Rakiety śnieżne dają poczucie niesamowitej wolności – można iść gdzie się chce i gdzie nie można dotrzeć w samych butach, na nartach czy nawet skuterem śnieżnym czy ratrakiem. Można wybierać drogi praktycznie nieuczęszczane przez turystów, by rozkoszować się ciszą, spokojem i nietkniętą stopą pokrywą śnieżną.

Zapraszamy do zimowej, baśniowej krainy, po przygodę i szaleństwo na białym puchu!

Małgorzata Kilarecka  

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.