Alicja Stodolak – wrażliwość i piękno

Z ogromną przyjemnością przedstawiam dziś wśród bieszczadzkich twórców, niezwykłą i utalentowaną artystkę: Alicję Stodolak.

Bardzo wrażliwa kobieta, o niezwykle dobrym sercu, zmyśle odczuwania piękna i umiejętności przenoszenia tego piękna na piękno sztuki. Mieszka i tworzy w Zabłotce koło Sanoka. Od dziecka miała dwie pasje: malowanie i zwierzęta. Obu pasjom wierna jest do dziś.

Inspiracją jej twórczości jest piękno natury, ale przede wszystkim Bieszczady. „Wsiadałam w samochód i jeździłam, obserwowałam, fotografowałam, robiłam notatki… A potem zaczęłam przelewać na płótno swoje wrażenia bieszczadzkie, wtedy kopiowanie obrazów zaczęło mnie nudzić – to nie byłam ja. Od 20 lat powstało wiele obrazów cerkiewek podkarpackich, pejzaży bieszczadzkich, obrazów autorskich, w które wplatałam motywy z mojego regionu.”

Malowała obrazy olejne, akrylowe, na życzenie klientów kopiowała wiele dzieł znanych artystów. Obecnie pisze ikony. Mówi o sobie: „Wykonałam wiele obrazów w życiu, ale od 12 lat piszę ikony. Tak naprawdę one mną zawładnęły, a tematyka w pisarstwie jest ogromna i nigdy tego nie „ogarnę, jednak teraz czuję się spełniona w swojej drodze artystycznej. Znalazłam ją i to jest dla mnie najważniejsze. Teraz mogę się tylko doskonalić”.

 

Wykształcona w kierunki plastycznym, technikę malarstwa, dzięki genom odziedziczonym po rodzicach – wykształciła w sobie sama. Jak mówi Alicja „Talent otrzymałam z Góry i nie zakopałam go (nawiązuje do przypowieści z Biblii o Trzech Talentach)”

Jej prace powędrowały do wielu miejsc na świecie: Kanada, USA, Chiny i wiele innych. Możemy je także oglądać w Skansenie w Sanoku, w Leskiej Synagodze, w Galerii przy Muzeum Bojków w Myczkowie, oraz w galeriach w Rzeszowie, Krakowie i Zakopanem.

Prace Alicji są niezwykle piękne, a materiał, na jakim tworzy, to płótna, deski, stare kilkusetletnie gonty, kamienie.

Tak naprawdę pomysłowość Alicji nie ma granic. Warto skorzystać z możliwości odwiedzenia Galerii i zobaczenia jej prac.

Serdecznie polecam 🙂

Lidia Tul-Chmielewska

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.