Arłamów

Dzisiejszy Arłamów w żaden sposób nie przypomina już przedwojennej wsi. Dawnych mieszkańców stąd wysiedlono, zaś współcześnie znajduje się jedno z największych w Polsce, nowoczesne centrum rekreacyjno-konferencyjne. Pozostał także owiany mitami PRL-u, ośrodek wypoczynkowy dawnego Urzędu Rady Ministrów. Okolice zaś stwarzają idealne warunki do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody.

ARŁAMÓW

Nazwa wsi Arłamów ma pochodzić od ruskiego imienia Warłam, a w przeszłości mieli być tu osadzani jeńcy tatarscy. Jej właścicielami byli Herburtowie, Kopystańscy i Fredrowie. Podczas powstania Chmielnickiego w 1648 r., zagon kozacki oblegał w tutejszym dworze Andrzeja Maksymiliana Fredro, fundatora Kalwarii Pacławskiej i przodka przyszłego poety Aleksandra. Ostatecznie wieś została spalona przez oddział UPA po wysiedleniu mieszkańców w 1946 r. Na początku lat 70. XX w. powstał tu Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów, służący głównie polowaniom dla wysoko postawionych osób. Arłamowem nazwano wówczas całą rozległą dolinę i tereny nieistniejących wsi Borysławki, Grąziowej, Jamnej, Krajnej, Kwaszeniny, Łomnej i Trójcy. Cały teren – powierzchni około 23 tys. ha – otoczono ogrodzeniem z siatki drucianej wysokiej na 3 m, o długości ok. 80 km. Blokowano w ten sposób migrację zwierzyny. W czasie stanu wojennego na początku 1982 r. internowany był tu przewodniczący „Solidarności” Lech Wałęsa, późniejszy prezydent.

W połowie lat 90. XX w. obiekt został sprzedany. Wybudowano dwa wyciągi orczykowe, urządzono trasy zjazdowe, oświetlone i sztucznie naśnieżane. Powstały również trasy do narciarstwa biegowego. Na potoku Jamninka zbudowano mały zalew służący latem do kąpieli i wędkowania. Przed dwoma lata miało miejsce otwarcie zupełnie nowego 4-gwiazdkowego Hotelu ze SPA i całym zapleczem rekreacyjno-sportowym. Dawny hotel też przy nim pozostawiono i po gruntownej modernizacji funkcjonuje pod nazwą “Rezydencja”. Ośrodek jest dobrym punktem wypadowym wycieczek pieszych jak i rowerowych, zarówno w masywie Suchego Obycza jak i tras na Pogórzu Przemyskim.

Warto zobaczyć: sąsiadujący z ośrodkiem teren to w większości rozległe kompleksy leśne Parku Krajobrazowego Gór Słonnych ze wspaniałymi miejscami widokowymi. W dolinkach znaleźć można ślady po dawnych mieszkańcach stare cmentarze i kapliczki.

Turystyka: przez skrzyżowanie dróg nieopodal hotelu przebiega niebieski szlak turystyczny z Przemyśla do Jureczkowej i dalej w Bieszczady. Prowadzi tu łącznikowy szlak R 63 PL  „Śladami przygód dobrego wojaka Szwejka” (znaki czarne) z Jureczkowej do Przemyśla Przez pasmo Jamnej wytyczono łącznikowy szlak pieszy (znaki zielone). Z krzyżówki Suchy Obycz biegnie z kolei szlak pieszy (znaki żółte) na Kopystankę.

W okolicy: w rezerwacie „Turnica” podziwiać można pomnikowe okazy jodeł. Cała okolica bogata jest w liczne walory widokowe i przyrodnicze. Panują tu wręcz wymarzone warunki do uprawiania turystyki aktywnej. Ponadto nie brak tu unikatowych zabytków jak liczne cerkiewki i kościółki w tym, najstarsza w Polsce, cerkiew w Posadzie Rybotyckiej. Kilka kilometrów od Arłamowa znajduje się kompleks zabudowy Kalwarii Pacławskiej, bardzo cenny pod względem historycznym, architektonicznym i kulturowym. Sam klasztor funkcjonuje w otoczeniu wsi, która zachowała w znacznym stopniu dawną architekturę. Całość oplata sieć ścieżek pątniczych, turystycznych i spacerowych. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce unikatowe zarówno dla pielgrzymek, jak i dla turystów. A stąd już blisko do Przemyśla, prastarego grodu piastowskiego, pełnego zabytków sakralnych oraz militarnych Twierdzy Przemyśl.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.