Baligród

Baligród – miasteczko Balów, położone na dawnym szlaku winnym. Sercem osady jest rynek, choć w krajobrazie centrum dominuje budynek dawnej cerkwi. Wokół piękne doliny i zalesione wzgórza.

Baligród

Ongiś miasteczko rodu Balów, położone na dawnym szlaku winnym. Sercem osady jest rynek, choć w krajobrazie centrum dominuje budynek dawnej cerkwi. Wokół piękne doliny i zalesione wzgórza.

Baligród leży na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, pomiędzy Leskiem a Cisną. Wieś istniała zapewne już w I połowie XV wieku, a dzięki położeniu na ruchliwym węgierskim szlaku handlowym szybko się rozwijała. W XVII w. Baligród posiadał już prawa miejskie i słynął ze składu win węgierskich i targów bydłem. Właściciele miasta wybudowali tu nawet zamek obronny. Niestety z lat świetności potężnego rodu Balów i ich dumnej siedziby niewiele do dziś zostało. W wieku XX miejscowość utraciła prawa miejskie. Obecnie Baligród jest siedzibą rozległej bieszczadzkiej gminy.

Warto zobaczyć: centrum Baligrodu stanowi częściowo zachowana zabudowa rynku, z charakterystycznym czołgiem, wojenną pamiątką. W rogu rynku uwagę przykuwa dawna murowana cerkiew parafialna pw. Zaśnięcia Matki Boskiej z 1829 r. Ta monumentalna budowla w ostatnich latach staraniem lokalnych pasjonatów została uratowana z ruiny i jest gruntownie odnawiana. Warto pamiętać, że jest ona największą murowaną cerkwią w Bieszczadach. Trzeba odwiedzić też stary kościół rzymskokatolicki pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Około 200 m od rynku, na zarośniętym zboczu znajduje się cmentarz żydowski, na którym zachowało się ok. 300 macew, najstarsza z nich pochodzi z roku 1716. W ostatnich latach prowadzono tu prace inwentaryzacyjne i renowacje cennych płyt nagrobnych. Nic więc dziwnego, że Baligród leży na trasie poświęconego pamiątkom żydowskim „Szlaku Chasydzkiego”.

Jest też kilka miejsc upamiętniających czasy ostatniej wojny: jak obelisk żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza poległych w walkach z oddziałami UPA, czy też cmentarz wojskowy, na którym spoczywa 5127 żołnierzy polskich i radzieckich poległych w latach 1944-47 w walkach z Niemcami i bandami UPA. Świadectwem trudnej przeszłości jest także tablica upamiętniająca Polaków zamordowanych przez UPA w sierpniu 1944 r.

Turystyka: w Baligrodzie przecina się kilka ważnych szlaków i tras turystycznych, a gęsta sieć leśnych dróg i ścieżek stwarza dogodne warunki do odpoczynku i rekreacji. Pieszy szlak turystyczny oznakowany kolorem niebieskim prowadzi przez Durną (979 m) w masyw Łopiennika (1069 m), gdzie łączy się ze szlakiem koloru czarnego. Z kolei szlak “Zielony Rower 2A Baligród – Rabe” (znaki niebieskie) prowadzi wokół Baligrodu przez Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy, u podnóża Chryszczatej, mijając niespotykane w innych miejscach kraju złoża mineralnej wody arsenowej oraz rezerwat Gołoborze “Rabe”. Łącznikowy szlak rowerowy (znaki czarne) wiedzie z Baligrodu piękną doliną potoku Stężniczki do Górzanki, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim. Rowerowy szlak (znaki czerwone) prowadzi wokół Baligrodu i dalej do Bereźnicy, Żernicy, Mchawy czy Cisowca. Warto wybrać się spacerem po Szlaku Edukacji Leśnej, wytyczonym przez Nadleśnictwo Baligród, prowadzącym do Izby Edukacyjnej w Górzance. Podobne klimaty leśne panują na ścieżkach przyrodniczych w rezerwatach „Gołoborze” i „Lasumiła”. W leśnictwie Czarna wytyczono ścieżkę geologiczną do odkrywki fliszu karpackiego i stanowiskiem sosny wdziarowej.

W okolicy: atrakcję turystyczną stanowią cenne obszary leśne, które zostały włączone do Leśnego Kompleksu Promocyjnego “Lasy Bieszczadzkie”. Wędrując tędy można się natknąć na ślady bytności niedźwiedzi i żubrów, a także wilków i rysi. Znajdują się tu także 4 rezerwaty przyrody (dwa leśne: „Cisy na górze Jawor” w Bystrem oraz „Woronikówka” w Jabłonkach, florystyczny – „Olcha kosa” w Stężnicy i geologiczny – „Gołoborze” (naturalne rumowisko skalne) w Rabem.  Amatorów sportów zimowych przyciąga wyciąg narciarski o dwóch trasach zjazdowych z licencją i homologacją FIS w Bystrem. Miłośnicy jazdy konnej mają z kolei do wyboru kilka stadnin. W pobliskim Rabem występują unikalne w skali europejskiej źródła wód mineralnych  (szczawy wodoro – weglano – chlorowo – sodowe z zawartością arsenu) . W Nowosiółkach funkcjonuje bardzo ciekawe Muzeum Przyrodniczo – Łowieckie, gdzie zgromadzono wiele eksponatów przyrodniczych i trofeów łowieckich z całego świata. W sąsiadujących z Baligrodem miejscowościach można obejrzeć kilka ciekawych obiektów sakralnych – m. in. w Roztokach Dolnych, Mchawie, Żernicy Wyżnej, Kiełczawie i Nowosiółkach.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.