Bezmiechowa

Bezmiechowa – położona w widokowej dolinie pogórzańskiej, w otoczeniu lasów Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, jest kolebką polskiego szybownictwa. Funkcjonowanie tu odrodzonego ośrodka szybowcowego i paralotniarskiego sprawiło, że Bezmiechowa stała się atrakcyjną miejscowością wypoczynkową.

 

Bezmiechowa

Bezmiechowa to wieś położona w malowniczej kotlinie potoku Dyrbek, w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Jest kolebką polskiego szybownictwa. Miejscowość prawdopodobnie istniała już w czasach staroruskich, ale w dokumentach wzmiankowana jest pod koniec XV wieku. Przed II wojną światową jej właścicielem był Józef Czerkawski, przodek słynnego hokeisty NHL Mariusza Czerkawskiego.

W Bezmiechowej urodziła się też poetka, nowelistka, autorka książek dla dzieci Maria Czerkawska. Wieś jednak nie zasłynęła z hokeja, ale nieoczekiwanie stała się jednym z najlepszych ośrodków szybowcowych w przedwojennej Europie. W czasach współczesnych również mieści się tu centrum szybowcowe i paralotniarskie. Szybowisko urządzone jest na szczycie Kamionka (631 m), który jest zarazem jednym z najlepszych punktów widokowych w Górach Słonnych. Podziwiać stąd można rozległe panoramy całych Bieszczadów oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Przy dobrej pogodzie widać też szczyty Tatr.

Warto zobaczyć: we wsi zachowała się dawna cerkiew pw. Narodzenia NMP z 1830 r. z kompletnym ikonostasem.

Ponadto warto także zobaczyć pamiątkowy obelisk przy drodze u podnóża szybowiska z 1974 r. upamiętniający dwóch żołnierzy Wojska Polskiego zabitych przez Niemców  w 1939 r. oraz trzech milicjantów poległych w latach 1944-1947.

W pobliżu szybowiska znajduje się także rezerwat przyrody “Dyrbek”, gdzie ochroną objęto wielopiętrowy naturalny las mieszany z licznymi drzewami pomnikowymi i liczną fauną drapieżników puszczańskich.

Tuż za wsią na skraju lasu stoi kapliczka wystawiona przez leśników.

Turystyka: przez  dolinę przebiega jeden z najważniejszych szlaków rowerowych w tej części Europy  „R 61 Zielony Rower Greenway Karpaty Wschodnie”. Jest to międzynarodowy szlak promujący walory dziedzictwa przyrodniczo–kulturowego, w ramach międzynarodowej sieci GREENWAYS. Są to trasy turystyczne biegnące wzdłuż „zielonych korytarzy” (rzek, tradycyjnych, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych). W najbliższej okolicy znajduje się także szlak „Zielony Rower 6A – Góry Słonne”.

W okolicy: w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów znajdują się bieszczadzkie jeziora Solińskie i Myczkowieckie. Blisko stąd także na ciekawe trasy kulturowe jak „Szlak Ikon”, czy też „Szlak Architektury Drewnianej”, na których można podziwiać unikatowe w skali Europy zabytki drewnianej architektury sakralnej. Blisko stąd do Sanoka, gdzie znajduje się największa w kraju kolekcji ikon karpackich (Muzeum Historyczne) oraz największy w Polsce Skansenu, w którym zgromadzono ponad 180 obiektów architektury drewnianej Łemków, Bojków i Pogórzan. W Ustrzykach Dolnych warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Młynarstwa. W pobliskim Lesku godna uwagi jest XVII-wieczna synagoga obronna.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.