Biegówki w Bieszczadach

“Nigdy nie lubiłem zimy i śniegu, bo po prostu nie miałem na nią sposobu. Te dwie deski przypinane do nóg i para kijków otworzyły przede mną nowe możliwości i przyniosły nowe przygody” – znaleziona gdzieś w necie wypowiedź wydała mi się trafnym stwierdzeniem, jednocześnie dobrym wstępem do tego materiału.

Narciarstwo biegowe jest o wiele mniej popularne od zjazdowego, choć łatwiejsze do uprawiania. Nie trzeba wyjeżdżać w góry, nie potrzebna jest infrastruktura z wyciągami i kolejkami. Wystarczą narty, kijki i rozległy, zaśnieżony teren.

Malowniczo położone trasy narciarstwa biegowego zachęcają do aktywnego wypoczynku. Są przyjazne zarówno dla początkujących biegaczy jak i dla zawodników.

Bieszczady to doskonałe miejsce narciarskich wędrówek. Łagodne trasy „krainy dolin” doskonale wpiszą się w upodobania miłośników biegówek, a długie pasma połonin zadowolą wyposażonych w narty ski-tourowe. Generalnie dla narciarstwa w Bieszczadach wykorzystuje się znakowane szlaki piesze. Nie wszystkie jednak szlaki nadają się do podróżowania np. na nartach biegowych. Najlepsze i dedykowane szlaki narciarzom biegowym znajdziemy przede wszystkim w okolicy Ustjanowej, Wetliny, Woli Michowej oraz w okolicy Mucznego.

USTJANOWA GÓRNA – „Pod Żukowem”

Biegowe trasy narciarskie ulokowane są na stokach Żukowa we wsi Ustjanowa Górna i stąd też nazwa “Pod Żukowem”. Trasy te należą do najbardziej popularnych w Bieszczadach. Miejsce to jest położone niecałe 4 km od Ustrzyk Dolnych w kierunku Leska. Znajduje się tam kilka pętli m.in. o długości 2,5 km, 5 i 10 kilometrów. Ponadto podzielono je na pętle: rekreacyjną (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową (oznaczoną kolorem czerwonym). Wszystkie trasy biegowe są regularnie ratrakowane.

Gmina Ustrzyki Dolne posiada potwierdzenie nadania homologacji dla tras narciarstwa biegowego “Pod Żukowem” zatwierdzonej przez Międzynarodową Federację Narciarską (Internationale de Ski Federation – FIS). Certyfikaty te pozwalają na rozgrywanie zawodów międzynarodowych z udziałem najlepszych zawodników z całej Europy i Świata.

WETLINA

Trasy wytyczone w okolicy Wetliny, cieszą się równie dużym zainteresowaniem jak „Pod Żukowem”. Są to raczej trasy turystyczne, wędrowne niż trasy ściśle biegowe. Na krótkich odcinkach podejścia są na tyle ostre, że narty bez łuski mogą być niewystarczające. Wszystko zaczęło się od 2003r. kiedy to ówcześni członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic, wytyczyli, przygotowali i oznakowali ok. 20 km tras do narciarstwa biegowego.

W grudniu 2012 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic otrzymało od Nadleśnictwa Cisna pozwolenie na wytyczenie, wyczyszczenie i oznakowanie nowej ścieżki biegowo-narciarskiej w Wetlinie. Jednocześnie, decyzją Zarządu Stowarzyszenia, postanowiono zrezygnować z dotychczasowej trasy żółtej (prowadzącej z Wetliny do Smreka po zrywkowych drogach leśnych) oraz trasy pomarańczowej (jednego z wariantów trasy czerwonej poprowadzonej u stóp Hnatowego Berda). Nowa trasa wytyczona została na łąkach należących do Nadleśnictwa, a znajdujących się niemal w centrum Wetliny.

Szczegóły dotyczące tras: KLIKNIJ TUTAJ

 

WOLA MICHOWA

Wypłaszczone tereny okolic Woli Michowej doskonale nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego. Podstawową trasą narciarską w tej części Bieszczadów jest pętla o długości 3300 m, tzw. treningowa, posiadająca dwustumetrowy podbieg i łagodny zjazd o długości 350 m.  Dużym atutem trasy biegowej jest jej położenie, jeden kilometr trasy biegnie wzdłuż drogi karpackiej przez centrum Woli Michowej . Droga na tym odcinku jest oświetlona, a światło uliczne oświetla tor biegowy i można biegać do 22:00. Trasa rozpoczyna się i kończy naprzeciw Kościoła przy wjeździe do pensjonatu „Kira” a oznakowana jest tyczkami koloru niebieskiego.

Inne przykładowe trasy biegowe w okolicy Woli Michowej

  • Roztoki Górne – przełęcz nad Roztokami Górnymi – Rypi Wierch (1003 m npm) – Manewa (1020m npm) – Czerpnia (929 m npm) – Balnica – Wola Michowa (szlak niebieski i żółty);
  • Przełęcz Przysłup (parking pod Matragoną 745 m npm) – Wołosań(1071m npm) – Jaworne (992mnpm) – Wola Michowa (bez szlaku, szlak czerwony);
  • Duszatyn – Chryszczata (998 m npm) – przełęcz Żebrak (816mnpm) – Krąglica (948mnpm) – Wola Michowa (szlak czerwony, bez szlaku);
  • Zubeńsko – Wysoki Groń (905 m npm) – Wierch nad Łazem – Rydoszowa (880m npm) – Wola Michowa (szlak niebieski i żółty);
  • Komańcza – ścieżka przyrodniczo – historyczna po Komańczy i okolicy.

STUPOSIANY – TARNAWA NIŻNA

Rajem dla biegaczy jest, wyznaczona przez Nadleśnictwo Stuposiany, trasa narciarstwa biegowego o długości ok. 13 km, ulokowana między Stuposianami a Tarnawą Niżną. Atutem trasy jest specyficzny mikroklimat i długo utrzymująca się pokrywa śnieżna. Ponadto wokół Mucznego przebiega 10 ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Są odpowiednio oznakowane i wyposażone w tablice informacyjne. Stanowią atrakcję w okresie letnim, a w zimie znakomicie nadają się do wędrówek na nartach biegowych.

MUCZNE

Przy Nadleśnictwie Stuposiany, w roku 2014, powstało Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie, którego celem głównym jest stałe utrzymanie ścieżek narciarskich oraz organizowanie imprez sportowych i rekreacyjnych w Mucznem, współpraca z Nadleśnictwem Stuposiany, Centrum Promocji Leśnictwa, wszystkimi pensjonatami i instytucjami działającymi na rzecz propagowania biegówek w Bieszczadach.

Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie jest również organizatorem corocznego biegu narciarskiego „Tropem Żubra” w Muczne” oraz wielu innych imprez sportowych.

Co do samych tras w Mucznem, długość wszystkich wynosi 25 km, i są one naśnieżane i ratrakowane.

fot. muczne-biegowki.pl

 

Narty biegowe to doskonały zimowy trening dla tych, którzy na co dzień biegają lub jeżdżą na rolkach, a także świetny sposób na wzmocnienie nóg dla wszystkich planujących ferie na stoku narciarskim. Szczególnie zdrowe jest uprawianie tego sportu w lesie, gdzie powietrze jest wspaniałe, bez porównania czystsze niż w mieście, w którym przebywamy na co dzień, a cisza i spowite w bieli drzewa działają na nas kojąco.

Małgorzata Kilarecka

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.