Bieszczady dla dzieci na wakacje – największe atrakcje

Bieszczady to wspaniałe miejsce dla nas ale i dla naszych pociech, tych mniejszych i tych większych. Przygotowaliśmy dla was wpis, który ma pokazać wam, że cała rodzina może się u nas dobrze bawić, ponieważ atrakcji dla najmłodszych nie brakuje 🙂

 

BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA

Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do miejscowości Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej, i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.

Jeszcze do niedawna wszystko wskazywało na to, że ta nietypowa linia kolejowa zostanie zlikwidowana. Jednak dzięki staraniom powołanej Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie udało się reaktywować jej działanie i udostępnić ją na nowo turystom.

LEŚNY ZWIERZYNIEC W LISZNEJ

Leśny Zwierzyniec, który znajduje się w Lisznej koło Cisnej, to miejsce które warto odwiedzić razem z dziećmi, by spędzić czas w przyjaznej atmosferze. Można tam nie tylko podziwiać zwierzęta ale również z nimi obcować poprzez karmienie czy głaskanie.

W Zwierzyńcu spotkamy m.in.: dziki, jelenie, daniele, muflony, jenoty, szopy, fretki, susły, nutrie, króliki, świnki morskie, gęsi, kaczki, bażanty, przepiórki. Zwierzęta są bardzo przyjaźnie nastawione do odwiedzających je gości. Jeśli Twoje dziecko kocha zwierzęta, na pewno będzie zachwycone wizytą w Lisznej.

ZAGRODA ŻUBRÓW W MUCZNEM

Jest to jedna z najpopularniejszych bieszczadzkich atrakcji, która co roku bije rekordy popularności. Pokazowa Zagroda Żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Na powierzchni leśnej ok. 8 ha. Możemy obserwować Żubry w ich naturalnym środowisku porośniętym starymi jodłami i świerkami natomiast przez środek przepływa potok czerwony, dostarczający zwierzętom wody. Dla zwiedzających zostały przygotowane platformy widokowe które, zapewniają możliwość obserwacji niezależnie od pogody. Obiekt został stworzony w ramach edukacji przyrodniczej, obecnie to jedna z największych atrakcji.

Zagroda Żubrów Muczne

CENTRUM PROMOCJI LEŚNICTWA W MUCZNEM

Wybierasz się z rodziną w Bieszczady, ale nie wiesz gdzie się zatrzymać? Pozwolimy sobie zaproponować Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Oferowane są tam komfortowe warunki w standardzie nowoczesnego hotelu, świetne potrawy w restauracji, całodobowa recepcja a także wiele innych atrakcji takich jak sauna, spa, czy siłownia.

Ośrodek CPL Muczne leży w najpiękniejszym zakątku Bieszczad, w dzikiej Dolinie Górnego Sanu. Możecie zaobserwować tutaj ślady historii regionu jak pozostałości nieistniejących już miejscowości. Zostały również stworzone trasy dla rowerzystów oraz ścieżki dla biegaczy.

Mało tego, organizowane są cykliczne zawody sportowe w różnych dyscyplinach. Tam się po prostu nie można nudzić.

BIESZCZADZKIE DREZYNY ROWEROWE

Kolejna z wielkich atrakcji Bieszczad z siedzibą wypożyczalni w Uhercach Mineralnych.

Drezyny, jak powszechnie wiadomo, to lekkie pojazdy szynowe. Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się pojazdy używane przez służby utrzymania szlaku kolejowego do prowadzenia nadzoru czy transportu.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg.

MUZEUM BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO W USTRZYKACH DOLNYCH

Idea powstania muzeum sięga 1968 roku. Zaś otwarto je dopiero w 1986 roku, a w 1991 roku został on przejęty przez Bieszczadzki Park Narodowy. Oprócz funkcji muzealnej, w Ośrodku prowadzona jest również działalność naukowa i dydaktyczna. Na ekspozycję muzealną składają się eksponaty związane z terenem Bieszczadów i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną), geologię, hydrologię, etnografię, architekturę oraz zagadnienia ochrony środowiska. Przy okazji zwiedzania, można się również wiele nauczyć.

MUZEUM KULTURY BOJKÓW W MYCZKOWIE

To doskonała, prowadzona na bardzo wysokim poziomie atrakcja sięgająca najgłębszych korzeni bieszczadzkiej tożsamości. Miejsce, które przeniesie Was w dawny świat Bojków, pełen kultury i historii.  Co takiego zawierają zbiory muzeum?

Prezentują wszystkie dziedziny życia ludności zamieszkującej Myczków i okolice. Ułożone zostały w myśl sekwencji „od poczęcia aż po grób”. Bojkowie – górale ruscy, żyjący na tych terenach także w rodzinach mieszanych – polsko-ruskich, polsko-ukraińskich, Polacy, Żydzi, Cyganie wytworzyli charakterystyczną dla siebie kulturę, której pamiątki możemy podziwiać w muzeum.

MUZEUM MŁYNARSTWA I WSI W USTRZYKACH DOLNYCH

Muzeum zostało otworzone w lipcu 2010 r. natomiast sam młyn powstał w 1925 r. i przeznaczony był przede wszystkim do produkcji wysokogatunkowej białej mąki, wówczas znacznie droższej niż powszechnie używana mąka razowa. Budynek młyna w dobrym stanie przetrwał wojnę i sześcioletnią przynależność do Związku Radzieckiego.

Turyści mogą poznać tutaj historię młynarstwa, obejrzeć  jedyne w Polsce prezentujące kompletne wyposażenie dawnego młyna, do tego działające! Razem z rodziną można tutaj prześledzić skomplikowany proces mielenia zboża.  Ale moi drodzy państwo, to nie wszystko… W muzeum znajduje się również Karczma. Stylowe wnętrze jest idealną oprawą dla serwowanych w Karczmie, przygotowywanych z dużym pietyzmem dla tradycji regionalnych potraw, nierzadko opartych na liczących sobie setki lat przepisach, odkopanych przez Młynarzową w zapomnianych już archiwach i zbiorach. Przywrócone do życia i wzbogacone miłością Gospodarczy do regionalnej kuchni ściągają dziś do Młyna tysiące miłośników regionalnych rozkoszy podniebienia.

karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne wnętrze młyna

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi

 

MUZEUM MŁYNARSTWA I WSI W USTRZYKACH DOLNYCH – WARSZTATY PIECZENIA CHLEBA

A w Święto Chleba… warsztaty pieczenia chleba to unikalna okazja do poznania drogi „od ziarenka do bochenka”.

Omłoty cepami, przemiał w żarnach to okazja do poznania nie tylko chleba ale i historii literatury – wszak pierwsze zapisane po polsku zdanie właśnie z chlebem jest związane: „day ać ja pobrusa ty pociway” – daj niech ja pokręcę [najprawdopodobniej żarna], a ty odpocznij.
A tym razem pokręcić można, i cepami też machnąć, a kto się zmęczy, ten i chlebem ze smalcem się pożywi.

Może to być doskonała zabawa dla całej Twojej rodziny.

karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne dania kuchnia regionalna wypieki we własnym piecu chlebowym tradycyjnego pieczywa

karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne dania kuchnia regionalna wypieki we własnym piecu chlebowym święto chleba

Muzeum Młynarstwa i Wsi

 

MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W SANOKU

Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Zostały tam odtworzone typowe układy wsi i zagospodarowania budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku.

W parku znajdują się również obiekty sakralne, obiekty użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) Na terenie Parku Etnograficznego urządzono również wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat. Zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykła podróż w czasie, podczas której możecie „dotknąć” duszy obiektów zaklętych w drewnie w towarzystwie pięknej natury…

Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista będzie pomocna przy planowaniu rodzinnej wycieczki w Bieszczady 🙂

Więcej atrakcji znajdziecie w zakładce “Dla dzieci”.

Udanego wyjazdu!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.