Bieszczady na niepogodę! 10 największych atrakcji

Jesteśmy pewni, że większość z Was ma już swoje ulubione miejsca w Bieszczadach. A czy miejsca te, sprawdzają się kiedy poda deszcz? Chcielibyście wykorzystać deszczowy czas na spróbowanie czegoś nowego poszerzając jednocześnie swoją wiedzę, a może i pasję? Jak tak, to mamy coś dla Was… 10 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI NA NIEPOGODĘ … 

Uwaga – nasze atrakcje obowiązują zarówno dla młodszych jak i starszych 🙂 Zatem przechodzimy do ich odkrycia…

1. Chata Chlebowa przy Młynie – warsztaty pieczenia chleba

Pod koniec 2018 r obok Muzeum Młynarstwa i Wsi powstała Chata Chlebowa.  To dzieło Fundacji Bieszczadzki Młyn, która dba o dziedzictwo kulturowe Bieszczadów łącząc pokolenia. W chacie organizowane są zarówno dla młodszych jak i starszych warsztaty pieczenia chleba na naturalnym zakwasie z liściem chrzanu, proziaki, kapuśniaczki i bułeczki. Mile widziane także całe rodziny, które pragną zasmakować niezwykłej przygodny powrotu do korzeni. 

Chata Chlebowa we Młynie  

2. Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych

Otwarta w 2018 roku, tuż przed rozpoczęciem wakacji. Szkołę nie byle jaką, bo po pierwsze – dla każdego, bez względu na wiek, a po drugie – wyjątkową ze względu na wykładane w niej przedmioty. Uczestnicy lekcji mogą samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów upiec tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykonać gliniany garnek oraz siedząc w stylowych przedwojennych ławach spróbować swoich sił w kaligrafii…

3. Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

To idealne połączenie Muzeum z klimatyczną Karczmą, w której serwowane jest regionalne jadło ze szczególnym akcentem na posiłki Młynarzowej. Doskonale zachowane wnętrze, którego historia sięga 1925 r. gwarantuje przeżycie podróży w prawdziwie młynarskim świecie.

Zwiedzanie podczas którego podpatrzeć można cały proces produkcji zboża na ponad 1000 m² i czterech kondygnacjach. Godne uwagi są niecodzienne dziś sprzęty – łuszczarka, szczotkarka, odsiewacze oraz unikatowy gigantownik  walcowy. Urządzenia te są na tyle sprawne, iż można je uruchomić na nowo! Jak się okazuje czyszczenie, młócenie, mielenie zboża czy samo wyrobienie mąki nie było pracą łatwą nawet dla doświadczonego młynarza.

Muzeum Młynarstwa i Wsi

4. Muzeum Historyczne w Sanoku

Mieści się w sanockim zamku przy ul. Zamkowej 2. Obiekt, pierwotnie ruski gród, na którego miejscu stanął Kazimierzowski zamek gotycki, został przebudowany w latach 1523-48, w stylu renesansowym. W jego salach wyeksponowanych jest 270 ikon, z ok. 700 posiadanych przez muzeum. Najstarsze pochodzą z XV wieku. Posiadana przez placówkę kolekcja jest największą i najcenniejszą tego typu w Polsce. Dodatkowo w muzeum można obejrzeć: malarstwo Zdzisława Beksińskiego oraz dzieła innych współczesnych artystów, eksponaty archeologiczne i historyczne związane z regionem.

5. Pawilon edukacyjno-wystawowy Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem

W  nowoczesnej formie, na powierzchni 350 m² zaprezentowano bieszczadzką faunę i florę w 4 porach roku. Z bliska możemy tu obejrzeć m.in. zwierzęta, o których spotkanie w naturze jest dość trudno lub też spotkanie takie może być nieco problematyczne: wilka, bociana czarnego, puszczyka uralskiego, rysia oraz oczywiście niedźwiedzia, tu akurat w dość luksusowej gawrze. 

Jeszcze większą rzadkością jest śnieg, który na ekspozycji zimowej leży okrągły rok 😉

Centrum Promocji Leśnictwa

6. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Muzeum kultury Bojków w Myczkowie gromadzi i dokumentuje pamiątki kultury materialnej i duchowej dawnych mieszkańców terenu obecnej gminy Solina. Jego początki sięgają lat 70. XX w., kiedy to pasja gromadzenia śladów przeszłości Myczkowa i jego okolicy przyczyniła się do powstania prywatnych zbiorów obecnego kustosza muzeum Stanisława Drozda oraz innych mieszkańców gminy. Na szczególną uwagę zasługuje postać śp. Władysława Wojtonia – nauczyciela języka polskiego Szkoły Podstawowej w Berezce, który w sali języka polskiego gromadził pamiątki przeszłości. Zbiór ten w latach 80. został powiększony przez młodego wówczas nauczyciela historii w tej szkole. Obok Muzeum, dokładnie w jego piwnicy znajduje się Galeria Bojków prowadzona przez pasjonatów artystów,  w której możecie nabyć pamiątki na najwyższym poziomie, a także spróbować własnych sił na kole garncarskim. 7. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Muzeum, w którym jednocześnie znajduje się Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny BdPN. Jest to jedno z największych muzeów przyrodniczych w Polsce, prezentowane tu ekspozycje przyrody znajdują się na trzech kondygnacjach. W części “Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”  zobaczyć można m.in. okazy niedźwiedzi brunatnych, gdzie jednego z nich przypisuje się Piotrowi Jaroszewiczowi – dawnemu premierowi Polski.

A na koniec trzy propozycje, których zasmakować można przy umiarkowanym deszczu…

8. Bieszczadzka Kolejka Leśna w Majdanie 

Wiele osób kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka. To podróż w serce karpackiej puszczy…

9. Leśny Zwierzyniec w Lisznej 

Znajduje się blisko Cisnej to miejsce, w którym w przyjaznej atmosferze można nie tylko podziwiać zwierzęta, ale również obcować z niektórymi poprzez karmienie, czy głaskanie. Polecamy tą atrakcję na dwugodzinną przygodę z pociechami, które wypoczywają w Bieszczadach. W Zwierzyńcu spotkamy min.: dziki, jelenie, daniele, muflony, jenoty, szopy, fretki, susły, nutrie, króliki, świnki morskie, gęsi, kaczki, bażanty, przepiórki. 

10. Zagroda Żubrów w Mucznem 

Kolejna atrakcja Nadleśnictwa Stuposiany godna odwiedzenia, nawet gdy pada deszcz.  Pokazowa Zagroda Żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Na powierzchni leśnej ok. 8 ha można obserwować żubry w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok Czerwony, dostarczający zwierzętom wody. Dla zwiedzających przygotowano platformy widokowe, zapewniające możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody.

Zatem moi drodzy w Bieszczadach nie da się nudzić nawet podczas deszczu! 😉

Zapraszamy 🙂 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.