Bieszczady w czasie koronawirusa!

Z dnia na dzień rosła w nas niepewność, strach, bezsilność… niedowierzanie w to, co się stało. Obecnie uczymy się z nim żyć, wprowadzać jakieś namiastki normalności, bo do czasów życia takiego, jak przed pojawieniem się tej zarazy długa przed nami droga.

A czy w tym wyjątkowym czasie zapomnieliśmy o Bieszczadach, które stały się dla nas fizycznie niedostępne? Jak się zapewne domyślacie, nie!

Zaczęliśmy ich poszukiwanie w inny sposób, wirtualny. Nie tylko przeglądając portale informacyjne, oglądając zdjęcia i filmy, ale także zapraszając bieszczadzkie produkty do własnego domu, właśnie za pośrednictwem Internetu – na aukcjach czy sklepach internetowych.

W tej dziedzinie także się wiele zmieniło, i to na całym świecie, bowiem Pandemia COVID-19 ma znaczący wpływ na każdy aspekt życia, w tym na sposób, w jaki ludzie robią zakupy dla swoich potrzeb a i na same te potrzeby nie mniej.

Świadczą m.in. dane wiodącego analityka światowego internetu, serwisu Statista.com czy firmy Stackline. I to zarówno pod względem spadków jak i wzrostów.

Jeśli chodzi o wzrosty, to zdecydowanie wiodą tu prym artykuły zapewniające bezpieczeństwo. Jeśli zestawimy sprzedaż różnych produktów czy kategorii, porównując marzec 2019 r. z marcem 2020 r., to najszybszy wzrost dotyczy rękawiczek jednorazowych, których sprzedaż online wzrosła o … 670%!

fot. Pixabay

Co jednak ciekawe, na drugim miejscu znalazły się … maszyny do samodzielnego pieczenia chleba – tu odnotowano niewiele mniejszy przyrost, o 652%. Nawet jednak śledząc różne związane z Bieszczadami profile w mediach społecznościach czy obserwując znajomych można było dojść do wniosku, że rośnie popularność samodzielnego gotowania i zainteresowanie próbami samodzielnego wypieku pieczywa. A ileż relacji z takich prób nie trafiło do Internetu, bowiem efekt końcowy był… niemedialny 😉

Wracając do wzrostów – dotyczą gotowych produktów spożywczych i półproduktów, np. ilość sprzedawanych online zup wzrosła o 397%, ryżu, kaszy i innych tego typu sypkich produktów o 386%. Cześć restauracji od razu przestawiła się na serwowanie produktów na dowóz, część musiała do tej decyzji dojrzeć i przygotować się logistycznie – na dzień dzisiejszy (3 maja 2020) zdecydowana większość bieszczadzkich lokali prowadzi taką właśnie sprzedaż posiłków.

 

Chata Wędrowca
fot. Chata Wędrowca z okienka 

Nie inaczej jest w świecie, stąd o wzrost ilości zamawianych online gotowych posiłków o 377% czy zdrowych przekąsek owocowych o 326%. A jako, że każdy kij ma dwa końce, o 307% wzrosła liczba zamawianych przez Internet przyrządów do ćwiczeń.

A spadki? Niestety, świadczą one przede wszystkim o rezygnacjach  z wyjazdów turystycznych… Największy spadek odnotowano wśród walizek, toreb podróżnych i tego rodzaju akcesoriów, albowiem aż o 77%. Niewiele mniejszy jest spadek kupowanych aparatów fotograficznych (64%), męskich kąpielówek – także o 64%. Co ciekawe, damskie kostiumy kąpielowe odnotowały niższy spadek, 59%, choć i tak jest to duża wartość. Wyższy spadek odnotowała jednak branża ślubna – sprzedaż sukien ślubnych spadła o 63% a oficjalnych, eleganckich strojów męskich o 62% (choć rzecz jasna można je kupować także na inne okazje, niż tylko śluby).

Największą zmianą jest chyba jednak sam dynamiczny wzrost sprzedaży online, i to zarówno w skali świata, jak i w Polsce. Wg danych spółka IAI (platforma IdoSell Shop), marzec 2020 roku był rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży w sklepach w całej 20-letniej historii e-commerce. Klienci dokonali w sumie zakupów na kwotę o 17,7% wyższą niż w statystycznie najlepszym miesiącu w roku czyli w grudniu 2019. Porównując zaś marzec 2020 z marcem 2019, wzrost sprzedaży nastąpił aż o 68%.

A jak jest w Bieszczadach?

Wzrost sprzedaży w największym bieszczadzkim sklepie internetowym Bieszczady.Shop jest jeszcze większy, z danych operatora wynika, że zarówno w porównaniu z grudniem 2019, jak i marcem 2019 odnotowano silne wzrosty, w tym drugim przypadku przekraczające 100%.

Warto tu zauważyć, że Bieszczady.shop to unikatowe bieszczadzkie miejsce w sieci, w którym oferowane są bieszczadzkie produkty w czterech kategoriach: Zdrowie, Sztuka, Książka, Starocie.

Bieszczady.shop

Co budzi wasze największe zainteresowanie? Co kupujecie najchętniej?

Na pierwszym miejscu Kategoria Bieszczady.Zdrowie

Tutaj bieszczadzkie miody spadziowe oraz herbatki ziołowe 100% naturalne.

Bieszczadzkie-Herbarium

W Bieszczady.Sztuka chyba każdy z nasz pragnie mieć blisko siebie bieszczadzkiego anioła. Dlatego też anioły cieszą się największym zainteresowaniem – czy to z Alchemii Kamienia czy z popularnej Aniołomanii. Wszystkie robione są wyłącznie z naturalnych materiałów –  lokalnego drewna czy kamieni z całego świata, oczywiście ręcznie z niezwykła precyzją…

Żaneta Kostyra / Alchemia Kamienia

mojebieszczady.com
fot. mojebieszczady.com

Pasjonaci nietuzinkowej sztuki także nie śpią i chętnie nabywają ceramikę huculską, która jest niezwykle charakterystyczna, kolorowa. W połączeniu z  typowym dla Huculszczyzny motywem zdobniczym produkty te odzwierciedlają  niezwykły kreatywny i rozpoznawalny styl.

Także zaczynamy nabywać bieszczadzkie pamiątki przez internet, jak magnesy czy kubki.

A jak jest z książkami?

Liderem jest książka ku naszemu zaskoczeniu nie o Bieszczadach tylko o Twierdzy Przemyśl, a to zapewne za sprawą pasjonatów tejże branży 🙂

Nasz zestaw Bieszczadzkie cerkwie i ikony – komplet unikatowych przewodników autorstwa Roberta Bańkosza: „Cerkwie bieszczadzkich Bojków” oraz „Cerkwie Szlaku Ikon”.  

Tak czy inaczej, Wspieraj Bieszczady!

Jeśli jeszcze nie możesz przyjechać, pamiętaj o akcji  Jadę w Bieszczady. Zmień Termin Nie Odwołuj i pamiętaj, że bieszczadzkie produkty czekają na Ciebie pod adresem Bieszczady.Shop

Jadę w Bieszczady

Monika Bulik

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.