Bieszczady w HBO – serial “Wataha”

“Wataha” to serial obyczajowo-sensacyjny poświęcony w dużej mierze strażnikom granicznym. Premiera odbyła się 12 października 2014 roku. Główna fabuła serialu toczy się wokół  grupy funkcjonariuszy pracujących na polsko-ukraińskiej granicy, oczywiście w Bieszczadach. Zdjęcia kręcone były m. in. w okolicach Berezki, Ustrzyk Górnych oraz Soliny.
Akcja serialu “Wataha” rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną oficerowie jednej z jednostek straży granicznej w Bieszczadach. Tylko jednemu z nich uda się przeżyć. Kapitan SG Wiktor Rebrow (Leszek Lichota) w wyniku zamachu traci nie tylko swoich przyjaciół, ale przede wszystkim ukochaną Ewę. Zagubiony, próbuje dociec, co się wydarzyło i kto za tym wszystkim stoi. Oficjalne śledztwo prowadzi prokuratura. Poznaniem prawdy są zainteresowani również jego przełożeni.
źródło: http://www.newsweek.pl

Jak wspomina szefowa produkcji HBO Polska – Izabela Łopuch: Granica stała się tematem przewodnim, ale staraliśmy się podejść do projektu w taki sposób, by to pojęcie nie było jednowymiarowe. Bohaterowie zmierzą  się z granicami, które sami sobie stawiają, których boją się przekroczyć, ale zostają do tego zmuszeni przez okoliczności .

Leszek Lichota specjalnie dla roli nauczył się ukraińskiego oraz opanował leśną technikę biegu. Kondycja nie jest tutaj najważniejsza, gdyż szybki bieg po mokrych i śliskich liściach, gałęziach jest bardzo niebezpieczny.  A w “Watasze” biegamy bardzo dużo – śmiejąc się, wspomniana sam aktor. Kręcenie niektórych scen było pełne wyzwań dla bohaterów serialu – m.in. ujęcie w lodowatym strumyku w środku lasu, gdzie temperatura wody wynosiła  3 stopnie Celsjusza było ekstremalne.

źródło: naEKRANIE.pl

Serial “Wataha” wyreżyserowali Kasia Adamik i Michał Gazda. W produkcji występują wspominany  Leszek Lichota oraz Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Marian Dziędziel, Maciej Mikołajczyk. Najmłodszą członkinią jest  Aga Małek, grana przez Dagmarę Bąk. Zdjęcia – Tomasz Augustynek, muzyka – Łukasz Targosz. Producentem wykonawczym jest ATM Grupa – Artur Kowalewski. Producentem serialu ze strony HBO Polska jest Izabela Łopuch. Producent nadzorujący HBO Europe – Antony Root.

Artur Kowalewski z ATM Grupa, zdradził, że w “Watasze” znajdą się wątki związane z działalnością przestępczą na granicy polsko-ukraińskiej,  zwłaszcza z przemytem – alkoholu, narkotyków, ludzi.  W polskiej telewizji często brakuje pieniędzy oraz odwagi, jaka potrzebna jest, by poruszyć trudne, drażliwe tematy. Dzięki współpracy z HBO uniknęliśmy uproszczeń, które mogłyby podważyć wiarygodność kreowanego przez nas świata. Nie musimy ulegać pewnej poprawności narzucanej przez media. Nasi strażnicy nie muszą na przykład elokwentnie odpowiadać na pytania; mogą mówić językiem, jakiego używają na co dzień. Mamy szansę zrobić coś autentycznego.

Podczas pracy nad serialem umieszczono nie przypadkowo w fabule filmu miejscowe legendy oraz podania traktujące m.in. o ziołolecznictwie. „Wataha” skierowana jest do widza wymagającego, pragnącego niepowtarzalnych wrażeń, o tym czy tak jest możemy przekonać się sami w październiku, śledząc losy bohaterów w sześciu spotkaniach z nimi.

01

A na koniec taka mała refleksja – dlaczego warto po prostu być w Bieszczadach?

„Bo w  Bieszczadach zakochać się można o każdej porze roku, a im bliżej je poznajemy, tym większą stają się tajemnicą. Są bowiem podróżą po morzu nieograniczonych możliwości, skrywającym najcenniejsze dary dla ciała, duszy i umysłu”.

Czy zgadzacie się ze mną?

Monika Bulik

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.