Bieszczady w siodle!

Bieszczady w siodle to doskonała forma spędzenia aktywnie i w zgodzie z naturą wolnego czasu. Propozycja dla tych, którzy lubią oglądać świat z perspektywy końskiego grzbietu, oddając się we władanie dzikiej przyrodzie i nawiązując szczególną więź z koniem.

Bieszczady to góry, które doskonale nadają się do uprawiania turystyki konnej. Od wielu lat przyciągają miłośników konnej włóczęgi. Wielu takich pasjonatów przyjechało tutaj z różnych stron kraju i zostało. Dlatego też funkcjonuje tu wiele ośrodków górskiej turystyki jeździeckiej. Ta forma turystyki cały czas prężnie się rozwija, powstało i nadal powstaje wiele kilometrów szlaków konnych.

Najpopularniejszy jest Bieszczadzki Szlak Konny PTTK, który swój początek ma w Ośrodku Górskiej Turystyki Jeździeckiej – Latarnia Wagabundy w Woli Michowej i prowadzi przez Nasiczne, dalej zatacza pętlę przez najdziksze i najcudowniejsze tereny Bieszczad, w tym przez pasmo Otrytu, powraca do Nasicznego, a stamtąd do Wołosatego. Są także inne szlaki konne wytyczone przez PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy.

Jak już pisaliśmy w Biesach jest wiele ośrodków turystyki jeździeckiej, chcielibyśmy pokrótce  przedstawić Wam kilka, a dokładnie 4 z różnych części Bieszczad. – stajnie: z Doliny Osławy, Anielskich Bieszczadów, okolic Ustrzyk Dolnych oraz i Doliny Sanu.

Ośrodek Jeździecki „Tarpan” znajdujący się we wsi Wysoczany w gminie Komańcza pośród uroczej Doliny Osławy. Teren sprzyjający turystyce jeździeckiej, otoczony łąkami, pastwiskami, lasami z wyznaczonymi szlakami turystycznymi.

Na terenie ośrodka znajdują się dwie stajnie jedna hodowlana, druga natomiast przeznaczona dla jeźdźców.  Na ofertę Ośrodka „Tarpan”, składa się m.in. nauka jazdy, rajdy konne jedno i dwu dniowe, a zimową porą kuligi.

Dodatkową atrakcją są zajęcia z hipoterapii dla osób wymagających usprawnienia ruchowego oraz dzieciom, którym kontakt ze zwierzęciem może pomóc w schorzeniach, które go dotknęły.

Bieszczadzka Stajnia Rajdowa Carpatica zlokalizowana na terenie Sosnowego Dworu w Krzywem, pomiędzy Cisną a Wetliną. Położona w sercu Bieszczadów stanowi doskonałą bazę wypadową dla konnych wojaży, zarówno kilkugodzinnych jak i kilkudniowych rajdów. Rajdy to specjalność stajni, organizowane są od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Oprócz rajdów konnych, prowadzona jest tutaj nauka jazdy i nauka w stylu west, która jest doskonałą podstawą do stworzenia więzi ze zwierzęciem.

Forta – nie tylko stadninia, znajduje się w Dźwiniaczu Dolnym. Równie piękna i malownicza okolica, jak zresztą w całych Bieszczadach. Panują tu idealne warunki do uprawiania turystyki konnej. Stadnina obsługuje zarówno turystów, którzy chcą się uczyć oraz tych którzy chcą zobaczyć Bieszczady z końskiego grzbietu – z przewodnikiem , który pokaże trasy najbardziej zasługując na odwiedzenie.

Ranczo „U prezesa” położone w dolinie Sanu u podnóża Otrytu w miejscowości Chmiel. To tutaj słynny  bieszczadzki „zaklinacz koni” Rysiek Krzeszewski wraz z żoną zbudował swoje Ranczo. Konie towarzyszyły im od początku i tak jest po dziś dzień. Można tutaj nauczyć się jazdy konnej pod okiem przodownika Górskiej Turystyki Jeździeckiej oraz wybrać na konne obozy i “łazęgi”.

Bieszczady w siodle to nie tylko pokonywanie ustalonej trasy, to przede wszystkim eksploracja najpiękniejszych górskich zakątków. To obcowanie z dziką przyrodą, możliwość spotkania dzikich zwierząt żyjących w bieszczadzkich lasach.  Niesamowita przygoda, sprawdzenie umiejętności i charakteru, wytrzymałości i pozytywnego stosunku do ludzi i zwierząt.

„Ten kto kocha konie jest kimś więcej niż tylko człowiekiem” – hasło przewodnie Bieszczadzkiej Stajni Rajdowej Carpatica.

Małgorzata Kilarecka

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.