Już starożytni Grecy stosowali pokrzywy przeciwkrwotocznie i jako kurację oczyszczającą…
A sto lat temu etnografowie donosili, iż po wsiach ludzie: „Świeże liście z pokrzyw jedzą posiekane z twarogiem lub na patelni prażone, jak też przez całą zimę herbatę piją lub sok z pokrzywy z miodem – na wszystkie choroby…”
Przed nami wiosna i młodziutka pokrzyw dostępna dla każdego – to najcenniejsza bomba witaminowa, a zarazem kuracja prozdrowotna, jaką możemy sobie zafundować!
Występowanie
Na glebach wilgotnych, żywnych, próchniczych, zasobnych w azot. Rośnie gromadnie na skraju lasów, lasów łęgowych, w ogrodach, rowach, na łąkach, pastwiskach. Dobrze rozwija się w półcieniu. Pokrzywę można uprawiać.
Surowiec zielarski
Liście – należy zbierać zawsze przed kwitnieniem roślin (kwiecień-maj).
Pędy – należy także zbierać zawsze przed kwitnieniem roślin ścinając całe pędy, a gdy przewiędną (wówczas będą mniej parzyć) oberwać je.
Korzenie – wykopuje się wczesną wiosną albo jesienią.
Wszystkie surowce suszy się w naturalnych warunkach: miejscach zacienionych i przewiewnych rozkładając na cienkie warstwy.
Cenne substancje
Acetylocholina, histamina, serotonina, kwas mrówkowy, flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, witaminy A, C i K B2, B5, garbniki, mikroelementy: wapń, magnez, żelazo, krzem.
Lecznicze działanie
- Wspomaga proces oczyszczania naszego organizmu, gdyż ma właściwości moczopędne. Zapobiega także zatrzymywaniu płynów, co szczególnie cenią osoby na diecie.
- Wspomaga proces trawienny, gdyż pobudza wydzielanie soków żołądka, trzustki i wątroby. Wykorzystywana jest podczas chorób wątroby, przewodu pokarmowego, biegunkach, nieżytach żołądka i jelit.
- Wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, dzięki czemu pomocna jest w leczeniu anemii oraz wiosennych osłabieniach ze względu na dużą zawartość żelaza.
- Reguluje poziom cukrów, krążenie krwi, obniża ciśnienie tętnicze, uszczelnia naczynia krwionośne.
- Pomaga w leczeniu schorzeń skórnych. Działa przeciwtrądzikowo, przeciwłupieżowo, przyspiesza gojenie się ran. Dokonała do płukania jamy ustnej, zapaleń mięśni, ropniaków, a także chorobach skóry głowy.
- Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego oraz żelaza zalecana dla przyszłych mam. Wzmocni ona także siły po porodzie świeżo upieczonych mam oraz pomoże przy produkcji mleka.
- Dostarcza witaminy C i E – służące odmładzaniu, B – piękne włosy i paznokcie, K – działa przeciwkrwotocznie, prowitaminy A – na dobry wzrok, związki żelaza – dotlenianie organizmu, potas – oczyszczenie, i wapń – wzmacniający kości. Duża dawka chlorofilu sprzyja odtruwaniu organizmu.
Pokrzywa w kuchni…
Liście pokrzywy są w większości przypadków przyrządzane j jadane jak szpinak. Używa się ich także do potraw jajecznych i jako pikantnej przyprawy.
Młodziutkie kwietniowe czy majowe liście możemy zastosować do wiosennej sałatki.
Z pokrzywy można także przygotować nadzienia czy pyszne pesto. Wówczas wierzchołki pędów i delikatnie liście należy blanszować ok. 3 sekundy, aby utraciły swoje parzące włoski.
Na wiosnę warto także pić kuracyjnie sok z pokrzywy czy herbatkę.
Nasiona suszone lub prażone stosuje się jako przyprawę. Zarówno zielonych nasion zbieranych od lipca do sierpnia, jak i dojrzałych późną jesienią można używać do żółtego sera z dodatkiem ziół.
Pokrzywa to proste i zarazem niezwykle lecznicze zioło, które warto zaprosić do własnego menu o każdej porze roku. Na wiosnę korzystajmy z jej świeżych młodziutkich listków, suszmy je do jesiennych i zimowych herbatek. Uzupełnijmy także naszą domową spiżarnię o pyszne prozdrowotne pokrzywowe przetwory.
Pokrzywa w kosmetyce…
Liście wykorzystuje się do szamponów działających przeciwłupieżowo, a także pomocna jest podczas wypadaniu włosów. Stosuje się także odwar z pokrzywy przeciwko wypadaniu włosów i siwieniu.
Zalecana jest także do skóry z problemami trądzikowymi, gdyż działa przeciwłojotokowo.
Warto raz na tydzień robić sobie domową parówkę w której pokrzywa jest jednym z jej składników.
Świadomego korzystania z leczniczych skarbów natury!
♥ ♥ ♥ ♥
Monika Bulik
zielarka, pasjonatka zdrowego stylu życia
Bieszczady.Zdrowie, Bieszczadzkie Herbarium
♥Inspirowany naturą gór!