Smolnik nad Sanem – cerkiew pw. Archanioła Michała

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała, wzniesiona w 1791 roku. Jest to jedna z trzech w regionie bieszczadzkim cerkwi tzw. archaicznych, reprezentująca typ bojkowski prosty.

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Michała Archanioła została wzniesiona w 1791 roku. Później wielokrotnie była remontowana. Po tzw. „równaniu granic” w 1951 roku stała opuszczona. W latach 1969-1973 prowadzone były przy niej prace konserwatorskie. W 1974 roku cerkiew powróciła do kultu w charakterze kościoła rzymskokatolickiego. W 1975 roku dokonano remontu jej wnętrza. Jest to jedna z trzech w regionie bieszczadzkim cerkwi tzw. archaicznych (pozostałe znajdują się w Liskowatem i Grąziowej – obecnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), reprezentująca typ bojkowski prosty.

Cerkiew z Grąziowej w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku…

Orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej. Górna część pobita gontem, dolna nie szalowana. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, a przy nim od północy jest zakrystia. Całość świątyni obiega wydatny dach okapowy, który jest wsparty na wystających belkach. 

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Wewnątrz znajduje się zrębowa kopuła z drewnianymi podciągami, zaś chór jest podwieszony. Zachowała się polichromia osiemnastowieczna na wschodniej ścianie nawy. Jest to malowane zwieńczenie ikonostasu w postaci draperii podtrzymywanej przez dwa anioły. Na jej tle dwanaście rokokowych kartuszy, w których znajdowały się przedstawienia proroków.

Obok cerkwi usytuowany jest cmentarz z kilkoma interesującymi nagrobkami i krzyżami.

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Wart zatrzymania się jest także kapliczka św. Michała Archanioła wkomponowana w piękną natury scenerię…

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

W 2005 roku cerkiew poddano gruntownej renowacji. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć. 

Na mszę św. można się udać… 

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.