Stefkowa – cerkiew pw. św. Paraskewy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy została wzniesiona w latach 1836-40.

fot. Henryk BielamowiczCC BY 3.0Link

Obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego – filia parafii w Olszanicy. Fundatorem świątyni był prawdopodobnie Andrzej Górski i niejaki Laskowski. Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, o ścianach pobitych gontem. Bryła zewnętrznie trójdzielna, z dostawioną do przednawia, słupowo-ramową, dwukondygnacyjną wieżą, dobudowaną prawdopodobnie w 1906 roku.

Prezbiterium zamknięte trójbocznie, zakrystia od północy i składzikiem od południa. We wnętrzu stropy płaskie. Ściany nawy i stropy pokryte polichromia przedstawiającą sceny z Nowego Testamentu. W prezbiterium ołtarz z baldachimem, przy ścianach zaś fragmenty zdemontowanego ikonostasu, pochodzącego z 1904 roku. Obok ołtarza rzeźbione drzewce do sztandarów z malowanym zwieńczeniem. Pod chórem, przy ścianie południowej cenny obraz św. Hieronima z XVII stulecia. Na południe od cerkwi dzwonnica z 1906 roku, konstrukcji słupowo-ramowej, kryta dachem namiotowym, czterospadowym. Na cmentarzu przycerkiewnym nagrobki z XIX i XX wieku.

Obbejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.