Tyrawa Solna – cerkiew pw. Jana Chrzciciela

Drewniana cerkiew pw. Jana Chrzciciela, zbudowana w 1837 r. Po roku 1947 użytkowana jako kościół rzymskokatolicki, od 1989 roku mogą odprawiać tu nabożeństwo również grekokatolicy.

Budowla jest orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej. z wieżą konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim, po obu stronach dwie zakrystie. Nad wejściem portyk z dwoma kamiennymi kolumnami. Polichromia ornamentalna, wykonana w 1927 roku przez Władysława Lisowskiego. Wyposażenie wnętrza barokowo-klasycystyczne, współczesne świątyni. Architektoniczny ikonostas pędzla Józefa Bogdańskiego, z bocznymi ołtarzami odnowiono i uzupełniono w 1927 roku.

Cerkiew w Tyrawie Solnej

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmie ok. 15 minut. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.