Ustrzyki Dolne – cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy

Murowana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy, zbudowana i konsekrowana w 1874 roku.

Murowana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia najświętszej Marii Panny, zbudowana i konsekrowana w 1874 roku. Odnowiona w 1937 roku. Podczas tego remontu dodano zapewne pseudokopułę w przedniej części świątyni, a dach pokryto blachą. Jako cerkiew służyła do 1951 roku. W latach 1951-53 była kościołem rzymskokatolickim. Później została zamieniona na magazyn i w tej funkcji pozostawała aż do roku 1980, kiedy to przejęła ją miejscowa parafia rzymskokatolicka. Remontu dokonano w 1985 roku, a następnie została przekazana wiernym greckokatolickim.

Od tej pory nabożeństwa są tu odprawiane w każdą niedzielę. Obecnie jest to cerkiew filialna parafii Sanok. W ostatnich latach dokonano gruntownego remontu świątyni oraz renowacji ikonostasu. Obok świątyni stoi murowana dzwonnica parawanowa, zbudowana w 1847 roku. Dzwony przewiezione tu w 1951 roku ze Strwiążyka zaginęły. Obecne dzwony pochodzą z Romanowej Woli i Dźwiniacza Dolnego. Przy cerkwi stoi krzyż ustawiony w rocznicę 950 Chrztu Rusi Kijowskiej, w 1938 roku.


Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.