Wysoczany – cerkiew pw. św. Paraskewii

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewii została zbudowana w 1994 roku. Pierwotnie miała służyć jako kaplica cmentarna. 

Stojąca przy samej drodze, murowana, cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewii została zbudowana w 1994 roku. Pierwotnie miała służyć jako kaplica cmentarna. We wnętrzu znajduje się współczesny ikonostas. W 2005 roku wykonano polichromie. Cerkiew stoi na cmentarzu, w miejscu wcześniejszej świątyni greckokatolickiej z 1810 r., która była filią parafii w Płonnej i została zniszczona jesienią 1944 roku. Obecnie cerkiew podlega pod parafię w Mokrem. Przed cerkwią stoi parawanowa dzwonnica ze współczesnymi dzwonami.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może się znacznie wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w załatwianiu wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.