Zagórz (Wielopole) – cerkiew pw. Michała Archistratega

Cerkiew pod wezwaniem Michała Archistratega pochodzi z 1939 roku. 

Obecna pochodzi z 1939 roku. Jest to świątynia murowana, potynkowana, trójdzielna, na rzucie krzyża, wzniesiona w ukraińskim stylu narodowym. Po wojnie opuszczona nie była użytkowana, aż do 1991 roku. Po przywróceniu do życia cerkwi greckokatolickiej w Polsce, wierni przywrócili obiekt do pierwotnej funkcji, odnowili i otynkowali. Jest ona obecnie filią parafii w Mokrem. Nie posiada ikonostasu. We wnętrzu zachowały się jedynie elementy wyposażenia i ołtarzy pochodzące z poprzednich cerkwi. Cerkiew jest pod wezwaniem Michała Archistratega.

Cerkiew góruje nad miejscowością, stojąc na stromym wzgórzu, na wschód od Osławy.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.