Zahutyń – cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana

Greckokatolicka cerkiew drewniana, pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana zbudowana w 1902 roku. Po wojnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. 

Gruntownie przebudowana w 1956 roku, zatraciła zupełnie pierwotny wygląd. Obecnie jest to praktycznie, zupełnie nowa, bezstylowa konstrukcja. Ciekawostka tej świątyni jest osiemnastowieczny obraz Matki Boskiej Szkaplerznej pochodzący z kościoła oo. franciszkanów w Sanoku. Zlokalizowana jest na wzgórzu, po południowej stronie drogi, przy końcu wsi.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Klucze w klasztorze poniżej świątyni.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.