Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Drezyny, jak powszechnie wiadomo, to lekkie pojazdy szynowe. Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się pojazdy używane przez służby utrzymania szlaku kolejowego do prowadzenia nadzoru czy transportu. Najstarsze drezyny miały napęd ręczny, ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu czy ewentualnie zmianę kierunku jazdy. Potem pojawiły się duże drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy.

Najmniejsze drezyny to rowery posiadające lekkie koła metalowe z dwustronnym obrzeżem, zapobiegającym spadaniu z szyny oraz dodatkowe kółko opierające się o drugą szynę. Mogą być one nieco bardziej rozbudowane, posiadać dwie pary kół i dodatkową przestrzeń dla pasażerów – rodzajów drezyn rowerowych pojawia się coraz więcej na rynku.
I takie właśnie pojazdy stają się coraz bardziej popularnym elementem oferty turystycznej poszczególnych regionów europejskich. Szczególną popularnością drezyny rowerowe cieszą się we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii. We Francji długość odcinków linii kolejowych, na których oferowane są przejażdżki drezynami rowerowymi przekracza już 1000 km.

W Polsce temat drezyn rowerowych dopiero raczkuje. Pierwsza taka inicjatywa powstała w województwie świętokrzyskim, po kilka drezyn funkcjonuje obecnie w Wielkopolsce oraz w okolicach Wałbrzycha czy Słupska. Inicjatywy turystycznego wykorzystania drezyn rowerowych w naszym kraju maja jednak wciąż charakter egzotycznej ciekawostki, do skali, z jaką mamy do czynienia we Francji droga jeszcze daleka. A przecież jest to szczególnie proekologiczny i przyjaznego środowisku pomysł na turystykę.

Po analizie rynku oraz uwarunkowań bieszczadzkich, stwierdzono, że najlepszą opcją jest wybór drezyn typu ryksza, z typowym napędem rowerowym, a konkretnie dwoma miejscami napędowymi (jak w typowym rowerze) oraz dwoma miejscami na ławce pasażerskiej. Ponadto drezyna będzie wyposażona w kosze bagażowe i miejsca na bidony z napojami. Drezyny będzie można spinać z każdej strony, konfigurując je w „pociąg”.

Inicjatywa Janusza Demkowicza dotyczy linii kolejowej nr 108, na odcinku Zagórz – Ustrzyki Dolne (ewentualnie Krościenko). Linia nie była od dawna wykorzystywana do przejazdów kolejowych, a stanowi fenomenalne miejsce dla rozwoju tego rodzaju inicjatyw.

Trasa jest zbyt długa (ponad 40 km), aby przeciętny turysta mógł pokonywać ją w całości (trzeba tu brać pod uwagę kwestię dojazdu nie tylko „tam” ale i „z powrotem”). Dlatego też koncepcja zakłada stworzenie centralnej bazy drezyn w miejscowości Uherce Mineralne, które są kluczowe ze względu na fakt, iż właśnie tu rozchodzą się drogi prowadzące z jednej strony nad Jezioro Solińskie, z drugiej w Wysokie Bieszczady. (Drugim takim punktem skrzyżowania kluczowych tras turystycznych jest Lesko, ale jest ono oddalone dość istotnie od linii kolejowej.)

Uherce są zatem optymalną bazą do wycieczek drezynami w obu kierunkach – w kierunku Zagórza oraz w kierunku Ustrzyk Dolnych (Krościenka). Co także ważne – organizowanie wycieczek w obie strony daje możliwość obsłużenia istotnie większej ilości turystów.

108 jest linią łączącą stację Stróże ze stacją Krościenko i z przejściem granicznym w tej miejscowości. Linię zbudowano w 1872 r. z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Łączyła ona Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną z linią kolejową nr 96.
Dziś jest to największa w Polsce turystyczna wypożyczalnia drezyn rowerowych na odcinku 47 km od Zagórza do Krościenka z bazą w Uhercach Mineralnych, działająca od maja 2015 roku.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.