Bieszczadzkie jesienne przetwory

W czasach, w których zewsząd jesteśmy otoczeni przez przemysłowe produkty spożywcze, coraz częściej tęsknimy za domowymi wyrobami i coraz chętniej zaczynamy je przygotowywać sami. Nie chodzi tu jedynie o smaki z dzieciństwa, ale również – co zapewne ważniejsze – o nasze zdrowie. Nastaje moda na zdrową, lokalną żywność, taką prosto od rolnika, na przetwory, jakie robiły nasze babcie i mamy.

Ulegamy tej modzie zwłaszcza o tej porze roku, kiedy lato ostatecznie żegna się z nami, ale możemy zachować namiastkę ciepłych, słonecznych dni zamykając je w słoikach. Pełnych zdrowej słodyczy.

Dżemy, powidła, konfitury…

Zapotrzebowanie na słodki smak u dzieci możemy zaspokajać między innymi naturalnie przetworzonymi owocami, w postaci dżemów, powideł czy konfitur.

Jeśli chodzi o konfitury, stanowią tu one wyższy stopień wtajemniczenia. Nic zatem dziwnego, że niektórzy producenci zamiast podjąć wysiłek ich wytworzenia, nazywają konfiturami produkowane przez siebie dżemy.

Tymczasem, w przeciwieństwie do dżemów, do produkcji których można używać surowiec niekonieczne doskonały, do konfitur selekcjonuje się tylko owoce najlepszej jakości, słodkie i mocno dojrzałe. Takie konfitury wzmacniają odporność i uzupełniają niedobory witamin i mikroelementów.

Kompoty tradycyjny, zdrowy napój…

Kompoty nie wymagają wiele pracy, za to zimą mogą być wspaniałym deserem podczas rodzinnego obiadu.

Przygotowując kompoty na zimę, postarajmy się wybrać jak najlepsze owoce – jędrne, zdrowe, bez plam i nalotów. Najlepiej z własnych sadów lub sadów, które znamy. Owoce należy umyć i osuszyć na czystych ściereczkach i przełożyć do słoików.

W dużym garnku gotujemy wodę z cukrem (ok. 1/4 kg na litr wody). Umyte słoiki i zakrętki starannie wyparzamy, polewając je gotującą się wodą, tak by jej strumień spływał po ściankach. Do gorących słoików nakładamy owoce do wysokości 1-2 cm od krawędzi. Zalewamy je gorącym syropem po brzegi. Słoiki zakręcamy, przekręcamy do góry dnem i odstawiamy do ostygnięcia

Wspaniałe są również kompoty przygotowane z suszu. Kompot z suszu nigdy nie smakuje tak dobrze jak  w Święta Bożego Narodzenia. To obowiązkowy przysmak na wigilijnym stole. Wiemy też, że zawdzięczamy go Łemkom, którzy niegdyś każdego lata zbierali i suszyli owoce, by cieszyć się smakiem przygotowywanych naparów przez całą jesień i zimę.

Podstawę stanowią pokrojone w plastry jabłka (najczęściej była to antonówka), małe gruszki suszone w całości oraz ususzona śliwka węgierka.

Soki…

Gotowe soki owocowe, które spotkacie w sklepach, sporządzane są głównie z koncentratów, często z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących, a także z aromatów, barwników lub środków konserwujących. Takie soki zakwaszają organizm i mogą być dla nas szkodliwe ze względu m.in. na wysoki stopień przetworzenia.

Samodzielnie przygotowane soki to nie tylko bomba witaminowa i kopalnia mikroelementów. To przede wszystkim pyszny napój na każdą okazję. Tradycyjnie przygotowane soki posłużą nam również jako wspaniałe lekarstwo na przeziębienie czy ból gardła.

I tak :

sok z czarnego bzu – nie tylko pomoże przy kaszlu czy chrypce ale także złagodzi gorączkę i wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcją.

sok z malin – nasze babcie często stosowały ten przepyszny napój na przeziębienia i grypę, pomaga on również przy bólach żołądka oraz wzmacnia serce.

sok z czarnej porzeczki – jest niezwykle bogaty w witaminę C, wspomaga leczenie migreny, pomaga w wypadku problemów żołądkowo-jelitowych czy przy ogólnym wyczerpaniu organizmu.

Zalety domowych przetworów…

Pamiętajmy, że samodzielnie  przygotowane przetwory z owoców z pewnego źródła to przede wszystkim pewność w odniesieniu do własnego zdrowia – wiemy co zebraliśmy i z czego przygotowaliśmy nasze przetwory. Pochodzenie owoców jest ważne, cóż bowiem przyjdzie naszemu zdrowiu nam z przetworów, które powstała na bazie surowca nieustannie traktowanego chemikaliami?

Dlatego pamiętajmy:

• choć przygotowanie dżemów czy konfitur jest pracochłonne, jesteśmy pewni, że to co przygotowaliśmy jest zdrowe, pyszne i co najważniejsze – bez chemicznych dodatków,

• nalewka czy słoiczek – z konfiturami albo powidłami to idealny upominek dla naszych bliskich; wystarczy  kolorowy papier lub płótno, sznurek i ciekawy pomysł na etykietę – oryginalny prezent gotowy!

• przetwory domowe to oszczędność, przy jednorazowym wysiłku można przygotować pyszności  na cały rok,

• decydujemy o asortymencie – możemy dowolnie łączyć smaki według swojego gustu i kontrolować słodkość danego dżemu, powideł czy tez soku.

Domowe przetwory to również miłość jaką wkładamy w sam proces przygotowania, doceniana przez innych domowników. Dlatego powstają smaki, którym po prostu nie można się oprzeć!

 

Lidia Syguła

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.