Bieszczadzkie Pogotowie dla Niedźwiedzi

Wymarzona praca? Warzenie piwa i pomaganie chronionym zwierzętom. Czy może być coś piękniejszego od robienia w życiu czegoś, co naprawdę sprawia przyjemność? A z pewnością chęć niesienia pomocy, jest tego najlepszym przykładem. Pracę, pasję i miłość  do zwierząt połączyli właściciele bieszczadzkiego browaru Ursa Maior.

Oficjalnie już zakończył się I etap współpracy pomiędzy Bieszczadzką Wytwórnią Piwa „URSA MAIOR”, a Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Bieszczadzka URSA przyłączyła się do dużego projektu przemyskiej placówki nazwanego „Pogotowiem dla niedźwiedzi”. W tym celu wydana została specjalna seria piwa „DRAPIEŻNIK” z wizerunkiem małej niedźwiedzicy Cisnej, która uratowana została przez lekarzy z przemyskiego ośrodka w 2016 roku.

Z każdej sprzedanej butelki złotówka zasiliła konto przemyskiej fundacji. Są już poważne plany na kontynuację owocnej współpracy.

„Nasza współpraca zaczęła się od skrzynki piwa. Wysłaliśmy ją z browaru do lecznicy w uznaniu za uratowanie wilka. Taki gest, bo wilki by tego nie wymyśliły. No i od słowa do słowa okazało się, że Radek wpadł na pomysł założenia absolutnie unikalnego Pogotowia dla niedźwiedzi. Dla jego wsparcia przygotowaliśmy specjalne piwo Drapieżnik, które nieco przewrotnie na etykiecie ma malutkiego niedźwiadka. Podkreśla to konieczność troszczenia się o wszystkie zwierzęta, w tym dzikie. Zbieraliśmy złotówkę z każdej sprzedanej butelki DRAPIEŻNIKA, aż pojawiła się konkretna suma.” – mówi dr Andrzej Czech, szef Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior.

Udało się sprzedać łącznie 7812 butelek piwa, co przełożyło się na 7812 złotych realnego wsparcia dla ośrodka. Kwota ta zasili czołowy projekt ośrodka zatytułowany szczytnie „POGOTOWIEM DLA NIEDŹWIEDZI”. Jest to inicjatywa, która ma na celu stworzenie w przemyskim ośrodku specjalistycznego zaplecza do ratowania i hospitalizacji rannych osobników niedźwiedzia w celu ponownej ich adaptacji do życia w naturalnym środowisku.

Obie działalności jak browar i azyl zwierzęcy to dwie zupełnie odrębne płaszczyzny działania. Wydawać by się mogło, że znalezienie wspólnych celów niosących wymierne korzyści dla wszystkich w tej współpracy byłoby trudne.

„Podobno nazywają nas pozytywnie zakręconymi na punkcie zwierząt. Chyba jakoś tak to już jest, jak totalnie pozytywnie zakręceni ludzie, którym na krańcu polski udało się stworzyć produkt i markę uznawaną przez smakoszy piwa w całej Polsce, ale i również za granicą spotkają się z innymi pozytywnie zakręconymi, tym razem na punkcie zwierząt. Od początku naszych kontaktów wiedzieliśmy, że coś fajnego z tego musi wyniknąć.” – dodaje Radosław Fedaczyński.

To nie koniec przemysko-bieszczadzkiej współpracy. Oba podmioty snują plany kolejnych inicjatyw, o których na razie jednak nie chcą jeszcze wspominać.

“W swojej pracy stawiamy na konkretne działanie i pasję, dlatego budowanie relacji z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt Chronionych jest naturalną drogą. W zanadrzu mamy już kolejne inicjatywy, które zadziwią świat. Ale nie zdradzę szczegółów teraz (śmiech)” – dodaje tajemniczo dr Andrzej Czech, wiceprezes Zarządu Ursa Maior.

Różne źródła podają, że obecnie w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim żyje od 150 do 200 osobników niedźwiedzia brunatnego – stanowi to ok. 90 proc. polskiej populacji. Stale postępujący rozwój cywilizacyjny, rozbudowa infrastruktury, wzmożenie ruchu turystycznego prowadzi do ciągłej ingerencji w naturalne areały osobnicze tych zwierząt. Pojawia się coraz więcej sygnałów o aktywności niedźwiedzi w okresie, w którym powinny znajdować się w stanie naturalnej hibernacji, na co wpływ mają coraz cieplejsze zimy. To sprawia, że kolejne podobne przypadki konieczności udzielenia pomocy są tylko kwestią czasu, dlatego tak ważna jest teraz rozbudowa zaplecza w kierunku rehabilitacji i ponownej adaptacji tego konkretnego gatunku.

Z inicjatywy Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior powstał cykl krótkich filmów reportażowych promujących uroki Bieszczad wśród internautów w Polsce i wpływ lokalnego innowacyjnego browaru na życie wielu ludzi. Cykl pod tytułem „Podróże z Wielką Niedźwiedzicą” cieszy się sporą oglądalnością – do tej pory serial odnotował 0,5 mln odsłon. Każdy odcinek przedstawia historię ludzi, na których życie wpłynęły Bieszczady. W odcinku nr 3 Radosław Fedaczyński i Jakub Kotowicz prezentują działalność Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.