Bieszczadzkie przedwiośnie

Tegoroczna zima ciągle płatała figle, przez grudzień bardziej przypominała późną jesień, ale styczeń oraz większa część lutego była już prawdziwie zimowa. Od początków marca w całej Polsce i także w Bieszczadach można było obserwować pierwsze symptomy nadchodzącego przedwiośnia. Jest pora roku na styku zimy i wiosny, gdy średnie temperatury powietrza wahają się pomiędzy 0 a 5 stopniami Celsjusza. Za jego przyrodniczy początek przyjęło się uważać kwitnienie leszczyn. W niższych partiach Bieszczadów pierwsze kwiaty tego krzewu były już widziane na początku marca.

Leszczyna

Kwiaty męskie są doskonale wszystkim znane, są to zwisające żółtawe kotki, zaś żeńskie są zdecydowanie bardziej niepozorne. Także na początku lutego na butwiejącym drewnie liściastym, w dolinach rzek, pokazały się pierwsze okazy czarek. Są to rzadkie gatunków grzybów o niewielkich rozmiarach, których średnica nie przekracza zazwyczaj 7 centymetrów. Ich wnętrze w kształcie czarki ma kolor intensywnie czerwony, wręcz szkarłatny.

Czarka

Podobno jest jadalna w stanie surowym po posoleniu. Zresztą u naszych południowych i zachodnich sąsiadów jest dodawana do sałatek. W naszym kraju grzyb ten podlega ochronie i znajduje się na „Czerwonej Liście Roślin i Grzybów Polski”. Występują dwa podobne do siebie gatunki, a mianowicie czarka szkarłatna i austriacka.

Już na początku marca ornitolodzy z Małopolski obserwowali pierwsze skowronki i czajki. Zaś w lasach naszego regionu niespełna dwa tygodnie temu zaobserwowano intensywnie odzywające się sóweczki, czyli najmniejszy gatunek europejskiej sowy. Wydawane przez nią dźwięki przypominają gwizd człowieka.

Około 20 lutego ornitolodzy kontrolujący rewiry orłów przednich w polskich Karpatach zauważyli odbywają już swoje rytuały godowe oraz zaczęły odbudowę swoich gniazd oraz przystrajanie świeżymi gałęziami. Z kolei w innej części Polski 11 lutego był obserwowany rusałka pawik. Motyl z bardzo charakterystycznymi barwnymi wzorami w kształci oczu na skrzydłach. Od jakiegoś już czasu lecą gęsi i żurawie, z których pierwsze obserwowano nad Biebrzą.

Orły przednie

Obserwowano także sroki w trakcie budowy gniazda. Widziano w Gorcach, w trakcie budowy gniazd żyjące w górskich potokach pluszcze. Od kilkunastu dni w niższych partiach Bieszczadów można usłyszeć śpiewające drozdy śpiewaki, a w naszych miastach kosy. Z innych najbardziej znanych naszych ptaków w Hiszpanii i Portugali obserwowano przelatujące jaskółki.

Drozd

Już wkrótce w lasach zakwitną będące pod ochroną śnieżyczki przebiśniegi, a w dolinach nadrzecznych pojawią się pierwsze śnieżnobiałe śnieżyce wiosenne.

Śnieżyczka przebiśnieg

Zapewne już nie możecie się doczekać tych pięknych zwiastunów wiosny!

 

Grzegorz Sitko

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.