Bieszczadzka przyroda pod śnieżną kołderką

Będąc w Bieszczadach trzeba mieć świadomość tego, że to miejsce uzależnia. Największym atutem tego „bieszczadzkiego uzależnienia” jest fakt, iż miłość ta jest nieuleczalna! Ten skrawek Karpat każe gonić ludziom setki kilometrów, aby podziwiać “przedstawienia”, jakie tworzy tutejsza przyroda oraz niesamowite widoki!

Jeśli kogoś oczarowała barwna bieszczadzka jesień albo szczyty wyrastające ponad morze chmur podczas inwersji na połoninie, będzie chciał tu powrócić. Góry otulone białym śniegiem nadal wyglądają atrakcyjnie – kusząc oraz wabiąc jak sen. Pozwólmy sobie na małą zimową reminiscencję…

W tej krótkiej przygodzie o zimowaniu roślin postaram się ominąć encyklopedyczne podejście do zagadnień przyrodniczych i przedstawić Wam to w jak najbardziej przyjazny i czytelny sposób.

Jak zimują rośliny?

Listopad to miesiąc, w którym rośliny przygotowują się do zimy. Zrzucają liście, gromadzą w korzeniach substancje pokarmowe, a wszystko po to, aby w postaci cebul, bulw i kłączy przetrwać zimę. W następnych miesiącach rośliny przechodzą w stan spoczynku zimowego. A co to dla nich oznacza?

Nadziemne części niektórych roślin obumierają przed zimą, ale ich części podziemne pozostają żywe i na wiosnę wytwarzają nowe pędy nadziemne. Zimowanie u roślin, to przystosowanie fizjologiczne, umożliwiające przetrwanie niekorzystnych warunków klimatycznych i glebowych w okresie zimowym.

Rośliny zielne należą do roślin jednorocznych, dwuletnich lub wieloletnich i od tego również podziału zależy ich sposób zimowania. Roślina jednoroczna to roślina, która przechodzi cały swój cykl życiowy – od wykiełkowania do wydania własnych nasion – w ciągu jednego okresu wegetacyjnego (w Polsce jest to okres ze średnią dobową temperatura powietrza powyżej 5 st. C), a później ginie (np. słonecznik). Tutaj możemy zastosować dodatkowy podział na rośliny ozime – młode rośliny, które kiełkują jesienią, zimując pod śniegiem, aby na wiosnę wznowić swój rozwój oraz rośliny jare – kiełkujące na wiosnę, które rozwijają się, wydają owoce i tego samego roku giną.

Roślina dwuletnia, analogicznie do poprzedniej, potrzebuje do rozwoju dwóch okresów wegetacyjnych. W drugim okresie wykształcają się pędy i nasiona, po czym roślina zamiera (np. buraki, marchew). Z kolei roślina wieloletnia żyje dłużej niż dwa lata i tu możemy wyróżnić byliny. W czasie zimy, części nadziemne tych roślin obumierają, a ze znajdujących się pod ziemią kłączy, bulw i cebul, zapasonośnych korzeni bądź pąków, na wiosnę odtwarza się część nadziemna.

A jak zimują drzewa?

Wiele drzew zrzuca liście, zmniejszając w ten sposób straty wody, która w czasie chłodnych miesięcy zimowych nie może być pobierana z gleby. Na przykład dla lasu liściastego zima jest okresem prawie całkowitego spoczynku. Najdłużej liście i owoce utrzymują się na grabach. Opadają one dopiero w zimie.

W borach szpilkowych nadejście zimy nie jest tak wyraźne – drzewa utrzymują ciemne zielone szpilki. Jedynie modrzew zrzuca na zimę swoje igły.

Na drzewach i krzewach widać wyraźne oraz dobrze chronione pąki, z których na wiosnę rozwijają się liście i kwiaty. Pąki te są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków i na ich podstawie można oznaczyć gatunek rośliny.

Fenomen przyrody

Na jeden z długich, zbliżających się małymi krokami, zimowych wieczorów – mała refleksja. Z obserwacji przyrody możemy czerpać największą wiedzę o życiu i prawach nim rządzących. W naturze nie da się nic oszukać – rządzą tam prawa naturalne, których nie sposób zmienić. Tyle mądrości jest w naturze! Wystarczy tylko szeroko otworzyć oczy i patrzeć, pamiętając, że owoców nie widać od razu, bo rozwój wymaga czasu, cierpliwości i pracy –  tak jak w życiu każdego z nas!

Samych owocnych dni pełnych przyrodniczych obserwacji i inspiracji!

Anna Gibała

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.