Bieszczadzkie Zaduszki

Dla mieszkańców Bieszczad, niegdyś bardzo różnego wyznania, wspomnienie zmarłych pojawiało się kilka razy w kalendarzu. I o ile wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego bliskich zmarłych wspominają głównie 2 listopada, w Dzień Zaduszny, o tyle chrześcijanie wschodni wspominają zmarłych trzy razy w roku.

– Najbardziej doniosły charakter mają uroczystości, połączone z procesją na cmentarz, odbywające się w drugi dzień Wielkanocy. Groby bliskich odwiedzane są także na początku Wielkiego Postu i właśnie w dzień św. Dymitra – wyliczał ks. Andrzej Żuraw, proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach. Duchowny dodał, że od kilkunastu lat wielu grekokatolików groby swoich bliskich odwiedza też 1 listopada. W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wierni Kościoła greckokatolickiego chowani są na kilkunastu cmentarzach, m.in. w Komańczy, Zagórzu, Ustrzykach Dolnych, Rzepedzi. [PAP, arb]

Natomiast w tradycji żydowskiej nie ma odpowiednika Zaduszek ani katolickiego Dnia Wszystkich Świętych. Modlitwę za zmarłych – Jizkor (dosłownie: “pamiętaj”), odmawia się w synagodze cztery razy w roku: w Jom Kipur, ostatni dzień Sukot, a także w Pesach i Szawout. Natomiast pamięci zmarłego poświęcony jest jarcait (jorcait) – dzień rocznicy jego śmierci. [http://www.the614thcs.com]

Obecnie w Bieszczadach mieszkają głównie osoby wyznania rzymskokatolickiego, jednak ślad w postaci kirkutów i cmentarzy grekokatolików pozostał i nierzadko płoną tam nowe świece. Zaduszki  łączą wszystkich, bez względu na wyznanie i datę. Początkiem listopada zbieramy się na grobach bliskich i znajomych.

Oprócz spotkań na cmentarzach i podczas nabożeństw, w Bieszczadach powstała nowa świecka tradycja Zaduszek. I są to „Muzyczne Zaduszki” w Polańczyku oraz „Zakapiorskie Zaduszki” w Cisnej.

„Zakapiorskie Zaduszki”

W tym roku, w Cisnej, wspominkowe czuwanie przy Kapliczce Pamięci i na miejscowym cmentarzu odbędzie się w sobotę, 4 listopada. Początek – godz. 17.00, majdan koło Atamanii Rysia Szocińskiego.

„Muzyczne Zaduszki”

11 listopada w Pensjonacie „Szeptucha” w Polańczyku „Zaduszki Muzyczne” – czyli spotkanie z Mieleckim Zagłębiem Piosenki..

Zapraszamy na oba wydarzenia, gdzie przy refleksyjnej muzyce wspominać będziemy tych, którzy już odeszli.

Nie odlatujcie chłopaki
Na służbę do Pana Boga
Przecież tyle wypiło się wina
Tyle dziewczyn tuliło na schodach
Tak wam spieszno do posad
W niepojętym błękicie…

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.