Bircza

 Bircza, ze względu na swoje położenie jest dogodnym punktem wypadowym na szlaki Pogórza Przemyskiego. Zachował się w niej pałac, a dawny zamek Humnickich z I połowy XIX w. Jedną z największych osobliwości kulturowych jest w okolicy najstarsza w Polsce cerkiew pobazyliańska pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej.

BIRCZA

Dawne miasteczko z galicyjskim klimatem, słynące w przeszłości z jarmarków birczańskich. Doskonały punkt wypadowy na Pogórze, pełne pamiątek kulturowych i wspaniałych krajobrazów. Teren idealny na wycieczki rowerowe i konne.

Bircza leży nad rzeką Stupnicą, przy drodze Przemyśl – Sanok. Bircza straciła pozycję lokalnego ośrodka gospodarczego, nabiera jednak coraz większego znaczenia dla ruchu turystycznego. Położenie na skrzyżowaniu głównych dróg i szlaków turystycznych Pogórza sprawia, że miejscowość jest coraz częściej odwiedzana przez turystów. Jej atutem jest też ciekawa historia okolicy, zachowane zabytki i osobliwości przyrodnicze.

Wieś Bircza powstała przed 1418 r. na prawie wołoskim a jej nazwa może pochodzić od węgierskiego słowa birka (owca). Przed 1462 r. właściciele wsi Humniccy, zresztą pochodzenia węgierskiego, lokowali miasto na części gruntów wsi Bircza. Okres świetności i rozwoju przypadał w XVI i XVII w. Działały tu wówczas liczne cechy rzemieślnicze wytwarzające przedmioty codziennego użytku m.in. warsztaty produkujące płótno. W Birczy i okolicy funkcjonowały huty szkła a prawo składu win węgierskich i słynne z handlu końmi jarmarki birczańskie podnosiły jego rangę. W XIX w. Bircza była nawet siedzibą powiatu, urzędował tu sąd grodzki, urząd podatkowy i notarialny. Do II wojny światowej miasteczko było wielokulturowe, zamieszkiwali je Polacy, Rusini i Żydzi. Obecnie w Birczy i okolicy powstaje coraz więcej gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów. Działają także stowarzyszenia promujące walory całego Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

Warto zobaczyć: w zabudowie miasteczka szczególnie wyróżnia się murowany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP, wybudowany w latach 1921-1930. Obok świątyni można podziwiać pomnikowy dąb i oryginalny budynek plebani zbudowany na planie krzyża. Zachował się także pałac – a dawny zamek Humnickich z I połowy XIX w. – a wokół niego widoczne są ślady XVII-wiecznych ziemnych fortyfikacji bastionowych oraz park krajobrazowy. Zabytek jest w fazie prac renowacyjnych mających przywrócić mu dawny blask. Według miejscowej tradycji pałac ma własnego ducha, zwanego Strażnikiem Bireckim. Podobnie jak w Krakowie miejscowy trębacz miał zginąć od strzał Tatarów, którzy w 1672 r. napadli na miasteczko i uprowadzili jego mieszkańców. Duch pojawia się w sierpniowe noce na wałach otaczających pałac. Ma postać mężczyzny ubranego w błyszczącą kolczugę i płaszcz.

Na rynku znajduje się pomnik żołnierzy i milicjantów poległych w walkach z UPA, odsłonięty w 1959 r. W uliczkach na południe od rynku zachowało się kilka starych domów z dawnej zabudowy małomiasteczkowej. Na zachód od rynku usytuowana jest murowana kapliczka św. Jana Nepomucena z końca XIX w.

Turystyka: Bircza, ze względu na swoje położenie, jest dogodnym punktem wypadowym na szlaki Pogórza Przemyskiego. Przechodzi przez nią turystyczny szlak (koloru czerwonego) tzw. Przemysko-Sanocki. Szlak ten łączy się z tzw. Szlakiem Arłamowskim (znaki zielone) na górze Kiczera nad Łomną (499 m). Biegnie tu także rowerowy „Szlak Ikon Ulucz – Wola Wielka” (znaki niebieskie). Jego trasa poprowadzi przez Pogórze Przemyskie  na Roztocze i kieruje cyklistę na północ Podkarpacia wzdłuż wschodniej granicy Polski. W okolicznych lasach wytyczono ciekawe ścieżki edukacyjne „Łomna”, „Pomocna Woda”, „Bobrowa Dolina”, „Kamionka”, na których podziwiać można lokalne osobliwości przyrody.

W okolicy: jedną z największych osobliwości kulturowych jest najstarsza w Polsce cerkiew p.w. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. Murowana świątynia, pochodząca z XV wieku, jest nie tylko najstarszą, ale zarazem jedyną obronną cerkwią w tej części Europy. Wewnątrz obiektu zachowały się XVI-wieczne polichromie w stylu bizantyńskim. W czasie remontu w latach 1984-85 zrekonstruowano dolne partie murów obronnych. Niestety obiekt z uwagi na swoją unikatowość nie jest dostępny do zwiedzania. Cerkiew jest obecnie filią Muzeum Narodowego w Przemyślu.

W okolicznych miejscowościach Malawa, Lipa, Rudawka, Kotów, Piątkowa, Sufczyna zachowały się stare drewniane cerkwie i kościoły o ciekawej i często unikalnej architekturze. Warto wybrać się do Krasiczyna, gdzie podziwiać można pięknie odrestaurowany i utrzymany Zespół Zamkowo – Parkowy.


Okolice Birczy charakteryzują się bogactwem nieskażonej przyrody, zobaczyć tu można stare lasy jodłowo-bukowe (m.in. Rezerwat “Krępak”), a w nich wiele gatunków roślin i zwierząt.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.