Bitwa pod Lenino – widowisko historyczne

“Monte Lenino” to tytuł dwuczęściowego projektu, zainicjowanego przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. W tym roku organizatorzy zapraszają na pierwszą część, czyli widowisko historyczne przedstawiające bitwę pod Lenino.

Rekonstrukcja walk z 1943 roku odbędzie się 8 października 2017 r. o godzinie 13:00 we wsi Duńkowiczki – na polu naprzeciwko fortu nr XI (gmina Orły, powiat przemyski, województwo podkarpackie):

Projekt “Monte Lenino” podzielony jest na dwa lata. W tym roku zrealizowana zostanie rekonstrukcja bitwy pod Lenino, a w przyszłym walk o Monte Cassino.

Poświęcony jest on wszystkim zesłańcom, kresowianom, którym nie dane było wrócić do swoich domów, a do Polski wracali różnymi drogami. Jedni z nieludzkiej ziemi wychodzili z generałem Andersem przez Iran, Syrię, Włochy, krwawiąc w walkach o Monte Cassino, Ankonę, Bolonię. Drudzy musieli zostać w ZSRR dłużej, wychodząc stamtąd z generałem Berlingiem i przechodząc chrzest bojowy pod Lenino, a potem bijąc się pod Warszawą, na Wale Pomorskim, kończąc w Berlinie.

“Monto Lenino” ma też, wbrew niektórym historykom, pokazać, że polska krew ma tą samą wartość. Że nie wolno dzielić polskich żołnierzy na lepszych i gorszych. Że jedni i drudzy stali się ofiarami polityki wielkich mocarstw.

Bitwa pod Lenino (obecnie Białoruś) stoczona została w dniach 12 – 13 października 1943 r. pomiędzy radziecką 33. Armią Frontu Zachodniego i walczącą w jej składzie polską 1. Dywizją Piechoty im. generała Tadeusza Kościuszki a niemiecką 337. Dywizją Piechoty wspieraną przez odwody 39. Korpusu Pancernego.

Partnerem tegorocznego przedsięwzięcia jest Gmina Orły na czele z wójtem Bogusławem Słabickim, a partnerem merytorycznym Teatr Nie Teraz z Tarnowa. Całość widowiska odbywa się pod patronatem Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.