Bóbrka

Bóbrka wieś agroturystyczna i wypoczynkowa  położona nad Jeziorem Myczkowieckim. Rozwój turystyki i bliskość dużych akwenów wodnych sprawia obecnie, że jest to idealne miejsce na wypoczynek i dobra baza noclegowa. Mieszka tu i tworzy od lat wielu artystów i rzemieślników, których prace można oglądać i kupić w autorskich galeriach. Warto też skorzystać na miejscu z warsztatów twórczych bibułkarskiego, rzeźbiarskiego, teatralnego czy malowania na szkle.

BÓBRKA

Wieś agroturystyczna i wypoczynkowa  położona nad Jeziorem Myczkowieckim przy trasie turystycznej do Soliny. Pierwsza wzmianka o wsi założonej na prawie wołoskim pochodzi z 1441 r. Nazwa fizjograficzna oznacza teren i wodę, gdzie żyją bobry. Nie dziwi więc fakt iż powstało tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów”.

 

Z Bóbrką związany był znany komediopisarz Józef Bliźiński (1827-1893), który nabył tutejszy majątek poprzez małżeństwo z Pelagią z Sokołowskich. Tutaj powstał słynny „Pan Damazy”, który przyniósł mu sławę i uznanie światka literackiego ówczesnej Galicji. Dwór Blizińskich stał się wkrótce potem miejscem spotkań literatów, dziennikarzy, poetów oraz badaczy kultury ziem górskich. Gościł tu sam Oskar Kolberg barwnie opisując życie i obyczaje miejscowych górali. Niestety w 1885 r. Bliziński był zmuszony opuścić Bóbrkę, zadłużył się bowiem na bezskuteczne poszukiwanie ropy naftowej. Rozwój turystyki i bliskość dużych akwenów wodnych sprawiła, że obecnie miejscowość ta to idealne miejsce na wypoczynek i dobra baza noclegowa. Funkcjonuje tu kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, a nad brzegami zalewu dostępna jest przystań wodna i wypożyczalnia małego sprzętu pływającego.

Co warto zobaczyć?

Spacerując po wsi natkniemy się na „Galerię rzeźb przydrożnych” stanowiącą zespół 11 monumentalnych rzeźb nawiązujących do legend i podań bieszczadzkich. W Bóbrce od lat mieszka i tworzy wielu artystów i rzemieślników, których prace można obejrzeć i kupić w autorskich galeriach, jak np.:

  • Galeria “Le-Graż” malarstwo Leona Chrapko
  • Pracownia rzeźb Henryka Gągorowskiego

Warto również skorzystać z organizowanych tu warsztatów twórczych: bibułkarskich, rzeźbiarskich, teatralnych czy malowania na szkle.

Na stokach pobliskiego Kozińca zwraca uwagę ściana skalna z nieczynnym kamieniołomem powstałym tu podczas budowy zapór wodnych w Myczkowcach i Solinie. Nad kamieniołomem rozciąga się malownicza panorama okolicy, z wodami Jeziora Solińskiego.

Poniżej kamieniołomu, tuż przy drodze zwraca uwagę duża murowana kapliczka przydrożna z 1848 r., ustawiona tu na pamiątkę zniesienia pańszczyzny.

Przed szkołą stoi natomiast pamiątkowy obelisk poświęcony Józefowi Blizińskiemu. Dla wielu turystów pewnym zaskoczeniem może być „odkrycie” obronnego bunkra pod wzniesieniem Żukowca. Jest to początek słynnej sowieckiej „Linii Mołotowa” wybudowanej nad Sanem w latach 1940-1941, której system miał być nie do przejścia. Jak wiadomo jednak, wojska niemieckie w czerwcu 1941 r. uporały się z nim w ciągu tygodnia.

 

Turystyka:

Podobnie jak w sąsiednim Orelcu większość obiektów historycznych, atrakcji i osobliwości przyrodniczych eksponowanych jest na specjalnie wytyczonych i łączących się trasach Ekomuzeum „W krainie Bobrów”. Umożliwia to połączenie zwiedzania z uprawianiem różnych form turystyki aktywnej: spacerów, trekkingu, nordic walking, jazdy rowerem, konno a zimą narty śladowe bądź rakiety śnieżne. Trasy są dobrze oznakowane i opisane specjalnymi tablicami informacyjnymi.

Ponadto wydano specjalną mapę okolicy z zaznaczonymi atrakcjami leżącymi na szlakach Ekomuzeów. Trasy te są zarazem częścią Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Rowerzyści mogą korzystać tu ze szlaku Zielony Rower (znaki niebieskie) akcentujący walory przyrodniczo-kulturowe okolicy. Przez wzniesienia pasma Żuków prowadzi także szlak rowerowy „Extreme Bieszczady”, który jak sama nazwa wskazuje, adresowany jest dla bardziej zaawansowanych cyklistów. Amatorzy dłuższych tras mogą wybrać Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie”  (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów.

Przez Bóbrkę biegnie również bardzo ciekawy tematycznie „Szlak Nadsańskich Umocnień”, będący świadectwem drugiej wojny światowej, dający możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych legendarnej „Linii Mołotowa”. Jadąc rowerem wzdłuż Sanu dotrzemy nim aż do Przemyśla.

W okolicy: funkcjonujące tu Ekomuzeum „W krainie bobrów” i sieć ścieżek pozwala na dotarcie do wszystkich ciekawych i atrakcyjnych miejsc w sąsiednich miejscowościach. W pobliżu Bóbrki znajduje się zapora wodna w Myczkowcach i rezerwaty krajobrazowe „Koziniec” czy „Przełom Sanu pod Grodziskiem”. W odległości zaledwie 5 km znajduje się Jezioro Solińskie z wodnym kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym.


Bóbrka to miejsce gdzie możemy napotkać jeszcze stare bojkowskie chyże…

oraz zabytkową murowaną cerkiew z 1937 r. – po przebudowie, użytkowaną jako kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Z Bóbrki można wybrać się także na pobliskie trasy kulturowe: „Szlak Architektury Drewnianej” i  „Szlak Ikon”, które wiodą po najpiękniejszych drewnianych cerkwiach i kościołach.

Dużą popularnością cieszy się również pobliski Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Caritas” w Myczkowcach, gdzie zobaczyć można unikatową ekspozycję miniatur karpackich cerkwi, egzotyczny Ogród Biblijny, a także mini-zoo.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.