Bukowsko

Dawne miasteczko galicyjskie w Beskidzie Niskim u podnóża Pasma Bukowicy. Wokół sielskie krajobrazy, lasy i widokowe wzgórza. Wspaniałe trasy do trekkingu i jazdy konnej.

fot. Lowdown (wikipedia.org)

BUKOWSKO

Bukowsko to wieś położona na południe od Sanoka w rozległej kotlinie rozciągającej się u podnóża pasma Bukowicy. Jej historia sięga pierwszej połowy XIV wieku – w roku 1361r. we wsi istniał już kościół parafialny. W połowie XVIII wieku Bukowsko było już miasteczkiem i przeżywało pomyślny okres gospodarczy i handlowy. Dopiero w latach 30. XX wieku w wyniku ogólnego kryzysu straciło prawa miejskie.

Po II wojnie światowej miejscowość została w znacznym stopniu zniszczona przez bandy UPA. Obecnie jest siedzibą gminy. Położenie w malowniczej okolicy Beskidu Niskiego, widokowe doliny, rosnąca liczba miejsc noclegowych i obiektów agroturystycznych sprawia, że gmina Bukowsko staje się coraz bardziej atrakcyjnym terenem turystycznym. Bogactwo naturalne lasów, czyste powietrze i woda, to wymarzone warunki do wędrówek, grzybobrania, wędkowania, jazdy konnej, rowerowej czy myślistwa.

Warto zobaczyć: godny polecenia jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z lat 1883-1886 wraz z dzwonnicą oraz drewniana plebania wybudowana w latach 1900-1925. Na uwagę zasługują również przydrożne kapliczki i kamienne pomniki na cmentarzu parafialnym, a także odnowiony w ostatnich latach cmentarz żydowski. W miejscowości znajduje się też drewniana kuźnia z lat 1875-1900.

Turystyka: na południe od Bukowska, granią pasma górskiego Bukowicy przebiega oznakowany na czerwono Główny Szlak Beskidzki. Ciągnie się on nieprzerwanie przez ponad 500 km z Ustronia do Wołosatego przebiegając przez najpiękniejsze pasma Beskidów i Bieszczadów. Przez gminę przebiega też turystyczny zielony szlak pieszy z Komańczy do Beska. Jedną z ciekawszych tras spacerowych jest tutaj ścieżka edukacyjna „Śladami narodów – Polacy, Żydzi i Rusini w Gminie Bukowsko” oznaczona licznymi tablicami informacyjnymi. W kompleksie leśnym Bukowicy wytyczono także ścieżkę „Buczyna Karpacka” z ekspozycją ciekawych miejsc historycznych i osobliwości przyrodniczych.

W okolicy: atrakcją sezonu zimowego są wyciągi narciarskie w pobliskim Karlikowie (ok. 5 km) i Puławach (ok. 8 km). Ciekawostką w okolicznym krajobrazie jest zespół wiatraków farmy wiatrowej Bukowsko-Nowotaniec napędzanej wiejącymi tu intensywnie od południa ciepłymi fenami. W Woli Sękowej mieści się natomiast siedziba Uniwersytetu Ludowego, lokalnego ośrodka rzemiosł artystycznych. Pasjonaci rękodzieła mogą tu nauczyć się wielu unikalnych i często zapomnianych technik wyrobu przedmiotów użytkowych i artystycznych: ceramiki, garncarstwa, haftu, wikliniarstwa, rzeźby czy malarstwa. Odbywają się tu również imprezy i spotkania z ciekawymi ludźmi. W sąsiednich miejscowościach można zobaczyć zabytkowe budowle, stare cerkwie, kościółki i kapliczki przydrożne pięknie wkomponowane w otaczający je krajobraz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.