Bystre k. Baligrodu

Bystre koło Baligrodu to schowana w lesistej dolinie miejscowość z dużym ośrodkiem wypoczynkowym i dobrym wyciągiem narciarskim. W okolicy rzadkie wody mineralne. Okolice przyjazne rowerzystom.

BYSTRE koło BALIGRODU

Bystre koło Baligrodu to mała osada leśna w dolinie potoku Jabłonka, która leży przy trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Wieś Bystre istniała już w poł. XVI w. Dziś trudno uwierzyć, że mieszkał tu wtedy kniaź i 9 kmieci, pracował młyn, a z czasem wybudowano cerkiew. W czasie I wojny światowej spłonęła drewniana cerkiew z 1821 r., której już nie odbudowano. Po akcji „Wisła” wieś praktycznie przestała istnieć. Obecnie miejscowość kojarzy się przede wszystkim z ośrodkiem wczasowym “Bystre” (dawny “Zelmer”), w którym znajdują się m.in. kryty basen i wyciąg narciarski. Latem funkcjonuje tu stanica harcerska, działa też prywatne schronisko turystyczne “Kropiwne”. Bystre dla wielu turystów oznacza zabawne – choć nie zawsze przyjmowane z humorem – pomyłki. Zdarza się bowiem, że poszukujący hotelu „Bystre” zajeżdżają do Bystrego k. Michniowca i znajdują tam… dużą cerkiew. Zdarza się też, że szukają owej cerkwi w tym Bystrem. I wszystko to w dobie GPS!

Warto zobaczyć: mimo znacznych zniszczeń można tu nadal odszukać ślady z przeszłości. Zachował się m. in. mały cmentarzyk, tuż przy drodze koło schroniska “Kropiwne”, z nagrobkami właściciela okolicznych dóbr Józefa Jorasza (zm. 1896) i jego dzieci. Przy drodze w stronę Rabego znajduje się z kolei tablica poświęcona poecie i pisarzowi Aleksandrowi Fredrze, który bywał i pisał o tych stronach w swojej twórczości. Fredrowie byli przez wiek XIX właścicielami kilku okolicznych wsi.

Turystyka: można się wybrać na pieszą wędrówkę w rozległy masyw Chryszczatej (997 m n.p.m.), początkowo drogą w górę doliny potoku Riabyj, a od Przełęczy Żebrak szlakiem koloru czerwonego. Równie ciekawa może być wycieczka szlakiem koloru niebieskiego (początek przy drodze przed Bystrem, przy pomniku żołnierzy WOP) wiodącym przez Durną (979 m n.p.m.) w masyw Łopiennika (1069 m n.p.m.), gdzie trasa łączy się ze szlakiem koloru czarnego. Od schroniska “Kropiwne” wyznakowano także szlak dojściowy w pasmo Durnej (znaki czerwone). Cyklistom warto polecić szlak “Zielony Rower 2A Baligród – Rabe” (znaki niebieskie), prowadzący wokół Baligrodu przez Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy, u podnóża Chryszczatej, mijając niespotykane nigdzie w kraju złoża mineralnej wody arsenowej oraz rezerwat „Gołoborze”.

W okolicy: warte odwiedzenia są rezerwaty przyrody, takie jak  “Gołoborze”, chroniący naturalne rumowisko skalne. Warto również wybrać się rezerwatu „Woronikówka” i na ścieżkę przyrodniczo – geologiczną w leśnictwie Czarna, gdzie podziwiać można 80-metrową odkrywkę fliszu karpackiego i stanowisko sosny wdziarowej oraz do rezerwatu „Cisy na górze Jawor”. Za Jabłonkami ma swój początek ścieżka przyrodnicza, która prowadzi do największej jodły w kraju – “Lasumiła”. Poszukiwaczy śladów dawnej kultury Łemków i Bojków zaciekawią na pewno doliny dawnych wsi (Łopienka, Kalnica, Kiełczawa, Choceń, Żernica), gdzie zachowały się stare cerkwiska, cmentarze, drzewa owocowe, studnie, piwnice i kapliczki są wymownymi świadkami historii. W Kalnicy, poza piękną doliną, możemy obejrzeć miejsce gdzie w XIX w. stał dwór Wincentego Pola. Ten pisarz i ojciec etnografii mieszkał w nim trzy lata, zgłębiając i opisując życie miejscowych górali.

W sąsiednim Baligrodzie, dawnym miasteczku Balów, można zobaczyć największą murowaną cerkiew w Bieszczadach, cmentarz żydowski oraz pamiątkowe pomniki wojenne.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.