Carpathian Cyclo Road

Beskid Niski oraz Bieszczady można poznać wędrując na rowerze wzdłuż pasma granicznego, wybierając się na wyprawę szlakiem „Carpathian Cyclo Road”. 

Szlak rozpoczynający się na czesko–polskim przejściu granicznym w Cieszynie “Karpacki Szlak Rowerowy” – prowadzi wzdłuż północnej, polskiej strony łuku Karpat. Bieszczadzka część szlaku rozpoczyna się w Komańczy i przez Smolnik, Wolę Michową, Żubracze, Cisnę, Dołżycę, Rajskie, Czarną, Ustrzyki Dolne prowadzi do przejścia granicznego w Krościenku na Ukrainę.

Fot. Cerkiew w Krościenku

Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym z logo przedstawiającym rowerzystę na stylizowanych górach i podpisem „Carpathian Cycle Route”. Szlak ten, w swoim zamiarze, ma stworzyć wokół łuku Karpat „pętlę” łączącą 6 krajów: Polskę, Rumunię, Węgry, Ukrainę, Słowację i Czechy. Motywem wiążącym poszczególne regiony są słynne po obu stronach łuku karpackiego, owiane legendą, postacie górskich zbójników.

Przebiega on przez miejsca związane z tymi postaciami oraz okolice, w których żywe są legendy opiewające ich czyny. Jest jednocześnie szlakiem rowerowym, mającym w swoim założeniu, połączyć narody krajów karpackich, a także ich kulturę oraz zaprezentować elementy wspólne w historii. Dodatkowym motywem, który łączy poszczególne regiony są tradycje wołoskie, które w znaczący sposób odcisnęły swoje piętno na kulturze i historii narodów karpackich.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.