Ceramika huculska a mleczna – ich wyjątkowość i oryginalność

Zarówno ceramika huculska jak i ceramika mleczna należą do jednych z tradycyjnej ceramiki ukraińskiej. Starożytne metody produkcji wymagają precyzji, delikatności oraz kunsztu opartego na ponadprzeciętnych zdolnościach manualnych. Produkty były wyrabiane ręcznie na kołach garncarskich przyozdabiane różnorodnymi malowaniami. Wyroby ceramiki mlecznej przyozdabiały ornamenty inspirowane sztuką grecką i scytyjską…

Bieszczady.shop
Bieszczady.shop

Natomiast zdobienia wyrobów ceramiki huculskiej stanowiły motywy roślinne, zwierzęce a także ludzkie, nie pomijając świętych (św. Jerzy i św. Mikołaj), którzy byli szczególnie poważani przez Hucułów…

O wyjątkowości jak i  ceramiki huculskiej tak i mlecznej świadczy ponad tysiącletnia tradycja! 

Za czas narodzin charakterystycznej dla Huculszczyzny ceramiki uważa się XV wiek a nazwa jej pochodzi od miasta Kosów, stąd też ceramika huculska nazywana jest również ceramiką kosowską. Tworzono produkty niezbędne w każdym gospodarstwie, takie jak kubki, garnki czy miski ale i również kafle huculskie do zdobienia pieców, które budziły szczególne uznanie wśród Austriaków i Węgrów. Stąd też najstarsze artystyczne kafle można do dziś zobaczyć w muzeach w Wiedniu i Bukareszcie. Mistrze z Huculszczyzny tworzyli również małe ozdoby, takie jak gliniane dzwonki. Ceramika huculska wyróżnia się zielonym, brązowym i białym kolorem oraz licznymi ornamentami. W przeciwieństwie do ceramiki mlecznej pokryta jest szkliwem. Najbogatsza w Polsce kolekcja znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku gdzie obejrzeć można piec ceramiczny wykonany przez mistrza ceramiki huculskiej – Aleksandra Bachnińskiego z Kosowa. Warto dodać też, że ceramika huculska została wpisana na listę UNESCO.

 

 

fot. Muzeum Historyczne Sanok
fot. Muzeum Historyczne Sanok
Bieszczady.shop
fot. Muzeum Historyczne Sanok

Najstarsza z kolei ceramika mleczna przypisywana jest Celtom – ludowi, który przybył z Zachodu. Zaletą tegoż rodzaju ceramiki jest fakt, że produkty nie zawierają substancji toksycznych i są przyjazne dla środowiska. Wyróżnia się również trwałością, dlatego doskonale nadaje się do zapiekania w piekarnikach. Nazwa ceramiki mlecznej pochodzi od starego procesu produkcji: po wypaleniu produktów w temp. 1100° produkty schładza się w zimnej wodzie, po czym na chwilkę zanurza się je w mleku. Dzięki temu wyroby uzyskują ładny, ciemny i matowy kolor gliny, a w dotyku są gładkie.

Bieszczady.shop
Bieszczady.shop

Zamieszczone w mleku produkty wyciąga się z niezwykłą ostrożnością, aby nie uszkodzić miękkiej warstwy mleka. Podczas wypalania zawarty w mleku wapń i kazeina tworzy warstwę ochronną na powierzchni ceramicznej, która chroni je przed wilgocią. Dzięki nim produkty nabierają niezwykle bogatego koloru: odcienie brązu od jasnego po ciemną czekoladę. W celu sprawdzenia jakości otrzymanych produktów trochę się je klepie, jeśli dźwięk okaże się dzwonić, to świadczy o tym, że jest ona mocna i bez wad.

Może Cię zainteresować…

Ceramika huculska i mleczna w Bieszczady.shop. Zobacz TUTAJ 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.