Komańcza – cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy

Cerkiew parafialna pod wezwaniem Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, która przed II Wojną Światową służyła jako cerkiew greckokatolicka.

Cerkiew parafialna pod wezwaniem Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, która przed II Wojną Światową służyła jako cerkiew greckokatolicka, 10 czerwca 1961 roku, została zamknięta przez władze. Od 1963 roku jest użytkowana przez wiernych prawosławnych. Wzniesiono ją w latach 1800-1803. Budowę zakrystii datuje się na okres po 1836 roku. Remonty przeprowadzano w latach 1919, 1955, 1970 oraz w 2001.

Cerkiew jest budowlą zrębową, orientowaną, trójdzielną, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Dobudowana później od strony wschodniej zakrystia zwieńczona pozorną latarnią, analogicznie jak pozostałe człony cerkwi sprawia wrażenie czteroczęściowej budowli. Przed przednawiem niewielki przedsionek konstrukcji słupowo-ramowej. Ikonostas z 1832 roku został przez mieszkańców pozyskany z cerkwi ze wsi Wołosianka na Zakarpaciu. Ikony przemalowano w 1934 roku.

Przy świątyni znajduje się drewniana dzwonnica bramna, słupowo-ramowa, trójkondygnacyjna o ścianach pochyłych do wewnątrz, oszalowana deskami. Zbudowana została w 1834 roku. Na wieży dzwon z 1882 roku. Według typologii cerkwi łemkowskich R. Brykowskiego jest to typ północno-wschodni, wariant bezwieżowy, nazywany też osławickim, podobnie jak cerkiew w Turzańsku i Rzepedzi.

Cerkiew otacza murek z polnych kamieni. Przy świątyni zachowało się kilka nagrobków. Przed cerkwią stoją dwa krzyże, po prawej poświęcony 1000-leciu Chrztu Rusi Kijowskiej, zaś po lewej  upamiętnia 40-lecie utworzenia parafii prawosławnej w Komańczy. Świątynia stoi na wzgórzu, po prawej stronie drogi prowadzącej w kierunku Wisłoka, naprzeciwko szosy do Dołżycy, ok. 50 m od drogi głównej.

Niestety, w czasie gdy znakowano szlak, 13 września 2006 roku, cerkiew strawił pożar, po którym ocalała jedynie dzwonnica.

Cerkiew prawosławna w Komańczy. Zdjęcie wykonane kilkanaście godzin po pożarze.

Spłonął przepiękny ikonostas z 1832 roku. 13 października 2010 roku odbyła się uroczysta konsekracja. Jako obiekt architektury sakralnej przedstawia się wyjątkowo pięknie. Obecnie ta, jedna z najpiękniejszych, beskidzkich świątyń została wiernie zrekonstruowana.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może się znacznie wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w załatwianiu wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.