Czarna Górna – cerkiew pw. św. Dymitra

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Dymitra, wzniesiona w 1834 roku

W Czarnej Górnej zachowała się zbudowana w 1834 roku drewniana cerkiew grekokatolicka pw. św. Dymitra Męczennika, która obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki. We wnętrzu świątyni znajduje się prawie kompletny i bardzo dobrze zachowany ikonostas oraz ołtarze boczne, dlatego też warto się wybrać na któreś z odbywających się w niej nabożeństw. W wystroju obecnego kościoła znajdują się także figury św. Piotra i Pawła oraz scena Pasji, które zostały tu przywiezione przez przesiedleńców z początku lat 50., z klasztoru bernardynów w Sokalu.

Niemałym zdziwieniem jest dla wielu sam wygląd świątyni, jej architektura. Wprawne oko od razu zauważy, że niewiele ma ona wspólnego ze stylistyką cerkiewną i z daleka sylwetka obiektu przypomina raczej typowy kościół. Na dodatek fasadę zdobią wysmukłe, drewniane kolumny, przypominające porządek dorycki. To bodaj jedyny taki przypadek w Polsce na obiekcie cerkiewnym. Te stylistyczne niespodzianki nie są jednak dziełem przypadku i dają się wytłumaczyć. Otóż pod koniec XVIII i niemal do końca XIX wieku w architekturze cerkiewnej, zwłaszcza w Galicji Wschodniej panował trend tzw. latynizowania czyli budowania świątyń podobnych do kościołów rzymskokatolickich. Pomijano na przykład typowe elementy architektoniczne jak kopuły, które zastępowano dachami dwuspadowymi.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.