Czerteż – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Drewniana cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1742 r. kryta gontem. Obok drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica z 1887 r. 

Drewniana cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1742 r. kryta gontem. Obok drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica z 1887 r. Obiekt jest drewniany, orientowany, trójdzielny, konstrukcji zrębowej z ostatkami. Częściowo szalowany gontem. Posadowiony na kamiennej podmurówce. W przedłużeniu prezbiterium (wiwtara) od wschodu znajduje się zakrystia, wzniesiona po 1836 roku. W prezbiterium i babińcu sklepienia kolebkowe. Nad nawą główną, na ośmiobocznym tamburze strop belkowy. Na ścianach nawy zachowane polichromie figuralne. Z zewnątrz cerkiew obiega wydatny daszek okapowy, wsparty na belkach zrębu (rysiach), pobity gontem. Dachy dwuspadowe, kryte gontem, nad nawą główną cebulasta, oktogonalna kopuła, pobita gontem, zwieńczona ośmioboczną, pełną (pozorną) latarnią.

Ikonostas i wyposażenie wnętrza niestety nie zachowało się. Fragmenty ikonostasu znajdują się zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Po wieloletnim użytkowaniu przez kościół rzymskokatolicki obecnie powróciła do pierwotnej funkcji. Do świątyni dochodzimy od przystanku autobusowego ok. 200 m, przez teren dawnego kółka rolniczego.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

“Cerkiew w Czerteżu” Alicja Stodolak

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.