Dobra – cerkiew pw. św. Mikołaja

Dawna cerkiew parafialna greckokatolicka pw. św. Mikołaja, drewniana, zbudowana w 1879 r.

Dobra (do 1949 r. Dobra Szlachecka i Dobra Rustykalna)

Dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka p.w. św. Mikołaja, drewniana, zbudowana w 1879 r. później wielokrotnie remontowana. Obecnie funkcjonuje jako kościół filialny Rzymsko-katolicki p.w. Podwyższenia Krzyża. Podczas przechodzenia frontu w 1944 roku, zniszczeniu uległa centralna baniasta wieża, którą w 2005 roku odtworzono. We wnętrzu stropy płaskie. Polichromia figuralna wykonana przez Antoniego i Michała Bogdańskich przy udziale Mikołaja Demkowicza w latach 1899-1904. Ikonostas pędzla Antoniego i Michała Bogdańskich wykonany w tym samym okresie. Ciekawa kropielnica kamienna, kielichowa z dziewiętnastego wieku.

Pod ołtarzem przechowywany jest stary, uszkodzony dzwon. Po 1946 roku cerkiew stała się filialnym kościołem parafii Mrzygłód, pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Przed cerkwią znajduje się cenna, trójkondygnacyjna, obronna wieża-dzwonnica bramna z XVII w. z kaplicą na piętrze oraz dzwonami z 1624 i 1625 r. Jest to unikalny przykład tzw. „cerkwi wieżowej”. We wnętrzu dziewiętnastowieczny ikonostas i polichromie.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.