Jureczkowa – cerkiew pw. Soboru Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Soboru Bogurodzicy, przeniesiona z Nowosielec Kozickich. 

Stara cerkiew w Jureczkowej, z 1897 roku, została spalona w 1955 roku. Obecnie stojąca tu cerkiew pochodzi z pobliskich Nowosielec Kozickich, skąd przeniesiono tamtejszą świątynię, z przeznaczeniem na kościół. Zbudowano ją w Nowosielcach w 1914 r. w ukraińskim stylu narodowym. Przeniesienia świątyni dokonano w nocy z 21 na 22 lipca 1978 roku, odbyło się to bez zgody władz. Niestety po przeniesieniu cerkwi, nie odtworzono ortogonalnej kopuły, lecz zwieńczono świątynię quasi gotycka wieżyczką. Jest to świątynia na rzucie krzyża greckiego, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium skierowanym ku zachodowi. Babiniec poprzedzony gankiem. We wnętrzu strop płaski z żagielkami. Ołtarz neorokokowy. Na ścianach współczesne obrazy Tadeusza Trojanowskiego.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.