Jurowce – cerkiew pw. św. Jerzego

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Jerzego, zbudowana w 1873 roku.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Jerzego, zbudowana w 1873 roku. Remontowano ją w 1924 roku. Od 1946 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Budowla jest orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia (od południa) i kaplica kolatorska (od północy). Przy nawie są dwie nawy boczne. Nad każdą z trzech część i konstrukcji kopuły na oktogonalnych tamburach, zwieńczone pozornymi latarniami. Ikonostas nie zachował się. Ołtarz boczny pochodzi z I połowy XIX wieku. Przy cerkwi murowana dzwonnica parawanowa z 1905 roku. Przy niej rzeźba św. Andrzeja współczesna dzwonnicy.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Klucze na plebani obok.

1 Comment
  1. Cerkiew niezdarnie przebudowana przez 2 ostatnich księży.Pierwszy -Czesiek przemalował piękne zielone ściany na beż. Drugi Andrzej zrobił miedziane kopuły.. Miedzianych kopuł nigdy w drewnianych cerkwiach nie było. Szkoda tej cerkwi- jak się widzi jej zdjęcia z lat 30 jest piękna. Kler wykończył wszystko.

Leave a Reply

Your email address will not be published.