Kotów – cerkiew pw. św. Anny

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Anny zbudowana była w 1923 w miejscu wcześniejszej cerkwi pod tym samym wezwaniem.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Anny została zbudowana w 1923 r., w miejscu wcześniejszej, pod tym samym wezwaniem. Cerkiew jest konstrukcji zrębowej, zbudowana na planie krzyża, z centralną kopułą na ośmiobocznym bębnie. Stanowi wariant narodowego stylu ukraińskiego. Wnętrze nie jest zachowane. Po wojnie użytkowana była przez PGR jako magazyn, obecnie w ruinie.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.