Leszczyny – cerkiew pw. św. Mikołaja

Świątynię zbudowano w 1886 roku. Po wojnie służyła jako magazyn PGR.

fot. Henryk Bielamowicz, CC BY 3.0

W 1990 roku przejęto ją na kościół rzymskokatolicki, dokonując remontu. Obiekt orientowany, zewnętrznie jednoprzestrzenny, z niewielkim przedsionkiem od zachodu. Całość pokryta kalenicowym dachem pobitym blachą, zwieńczonym wieżyczką sygnaturkową. Wyposażenie wnętrza nie zachowało się. Została tylko jedna ikona Bogurodzicy z Dzieciątkiem, zawieszona obecnie na ścianie (XIX lub XX w.) Wnętrze obito nową boazerią. Drewniana, przycerkiewna dzwonnica zawaliła się w 1982 r.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.