Lipa – cerkiew pw. św. Paraskewy

Drewniana cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1830 roku, pw. św. Paraskewy, obecnie użytkowana przez kościół rzymskokatolicki, pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. 

fot. Aktron / Wikimedia Commons

Budowla jest orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana skośnie deskami. Na dole blaszany fartuch. Bryła zewnętrznie dwudzielna. Zakrystia ze skarbczykiem na piętrze, dobudowana od strony północnej.  Analogiczna zakrystia po drugiej stronie prezbiterium. Narteks przedzielony jest na dwie kondygnacje daszkiem okapowym. Całość pokrywa dasz jednokalenicowy z trzema, baniastymi wieżyczkami sygnaturowymi, w tym dwie pozorne.

Przed wejściem stoi murowana kaplica grobowa z połowy XIX wieku. Jest to budynek trójdzielny z jednokalenicowym dachem z trzema hełmami. We wnętrzu polichromia figuralna i ornamentalna.  Ołtarz z baldachimem. Ikony z XIX i XX wieku.  Przed wejściem do niej stoi murowana kaplica grobowa rodziny Zarembów, wzniesiona w połowie XIX wieku, oraz dzwonnica z tego samego okresu. Na przycerkiewnym cmentarzu zachowane stare nagrobki.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Klucze na plebanii.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.