Łodyna – cerkiew pw. Archanioła Michała

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała, zbudowana w 1862 roku.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała została zbudowana w 1862 roku. Po 1951 roku służyła jako magazyn węgla drzewnego. W 1971 roku została przejęta przez parafię rzymskokatolicką i przeszła gruntowny remont. Jest to świątynia orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, z niewielką wieżą z przedsionkiem, konstrukcji słupowo-ramowej, poprzedzająca przednawie. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia, od strony południowej. We wnętrzu strop belkowy.

Z dawnego wyposażenia cerkwi zachowały się jedynie: ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem – Hodegetria i Chrystus Pantokrator, umieszczone w neobarokowych ołtarzach bocznych.

Przy cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa z reliefem św. Antoniego.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.