Łodzina – cerkiew pw. Narodzenia NMP

Dawna cerkiew filialna grekokatolicka pod wezwaniem Narodzenia NMP, wzniesiona w 1743 roku, obecnie kościół filialny rzymskokatolicki.

Cerkiew konstrukcji zrębowej, orientowana, trójdzielna, szalowana gontem, częściowo na podmurówce z naturalnego kamienia. Nad przednawiem niewielka wieżyczka. Wieża jest nieco węższa od przednawia, wydzielona szerokim daszkiem okapowym. Prezbiterium zamknięte trójbocznie. Ikonostas pochodzący zapewne z 1875 roku, z ikonami o charakterze rustykalnym. Obok cerkwi rośnie piękny stary dąb. Na przycerkiewnym cmentarzu zachowało się kilka interesujących nagrobków.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.