Manasterzec – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Cerkiew w Manastercu – unicka trójdzielna cerkiew drewniana pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiona w 1820 roku.

Przejeżdżając przez Manasterzec warto zobaczyć unicką, trójdzielną cerkiew drewnianą pw. Przemienienia Pańskiego, którą wzniesiono w 1820 roku. Świątynia stoi na wzgórzu, w centrum wsi, niedaleko skrzyżowania drogi Załuż – Lesko z drogą prowadzącą w kierunku Bezmiechowej. Jest otoczona starymi lipami oraz kamiennym murem z bramą.

Obecnie jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Na północ od cerkwi, w odległości około 500 metrów, znajduje się cmentarz z kaplicą grobową pochodzącą z XIX wieku. Przed rokiem 1780 na wzgórzu, w górnym końcu wsi, ulokowany był klasztor Bazylianów. Po jego likwidacji pozostała tam jedynie cerkiew greckokatolicka pw. NMP, która przetrwała do 1875 roku. 

Po zakończeniu II wojny światowej i wysiedleniu rdzennej ludności, obiekt przeznaczono na magazyn jabłek, a ikonostas i wyposażenie zniknęło. W 1969 roku została przejęta przez mieszkańców. Wkrótce po tym, ks. proboszcz Tadeusz Sabik przeprowadza gruntowny remont cerkwi.

Warto się wybrać na niedzielną mszę do tej świątyni. Miejscowy organista starannie przygotowuje  oprawę muzyczną na każdą niedzielę i święta, zgodnie z kalendarzem liturgicznym i starymi pieśniami. Obecnie nie zdarza się to już w innych bieszczadzkich kościołach.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.